Karayolları Genel Müdürlüğünden istediği hizmeti alamayan 2 milyon 500 bin nüfuslu Şanlıurfa, karayolları tarafından şube şefliği ile yönetiliyor.

Urfa’dan 81 ile Yöresel Yemekler Gönderiliyor Urfa’dan 81 ile Yöresel Yemekler Gönderiliyor

Yüzölçümü, nüfusu ve karayolları ağı bakımından Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Şanlıurfa’ya, karayollarının şeflik düzeyinde hizmet vermesi kentte bir çok, yol, köprülü kavşak, viyadük bakımından yetersiz kalmasına neden oluyor.

Karayollarının Şanlıurfa’da yetersiz olduğu 9. Bölge Müdürü Savaş Bayındır’ın, Diyarbakır’dan gelerek Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan’a verdiği brifingde ortaya çıktı. Araç sayısı, personel sayısı, bakım evinin yetersizliğinin yanı sıra Siverek şefliğinin Urfa'dan çok Diyarbakır il sınırlarına hizmet vermesi dikkat çekti.

Karayolları Diyarbakır 9. Bölge Müdürü Savaş Bayındır, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan’a verdiği brifingde  “Şanlıurfa’da Karayolları 91. Şube Şefliğinde 80 adet aracımız bulunuyor. 119’da personelimiz mevcut. Viranşehir’de ve Arat Dağı’nda da Karayollarının yol bakım evi bulunuyor.
Şanlıurfa’da bir şefliğimiz de Siverek’te var. Ancak Siverek’teki Karayolları Şube şefliği Diyarbakır il sınırlarında yer alan Çermik ile Karacağ’a da hizmet götürüyor. “dedi.

Şanlıurfa’daki kara yolları ağının 250’den fazla kamera tarafından izlenirken Karaköprü‘yü Gaziantep yoluna bağlayan Kuzeybatı Çevre yolunda viyadük inşaatın bir türlü bitmemesi dikkat çekiyor.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, brifing sonrası alanda yaptığı incelemelerde Kuzeybatı Çevre yolunda viyadük inşaatın bir an önce bitirilmesi talimatını verdi.

Vali Salih Ayhan “İlimizin trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan çevre yolumuz ile viyadük projemizin tamamlanmasına az bir vakit kaldı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Şanlıurfa ulaşım konusunda rahat bir nefes alacak” dedi.

Bu arada Şanlıurfa’nın Akçakale, Viranşahir, Karaköprü Fuar Kavşağı gibi birçok yollar köprülü kavşaklar söz verilmesine rağmen yapılmadı.