Şanlıurfa-Habur Otoyolu Projesi’nin etüt çalışmalarına 1 Aralık 2010 tarihinde başlanmasına rağmen Karayolları, ihaleye bir türlü çıkmadı.

Urfa’yı ve Doğu ile Güneydoğu’yu ihmal eden Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) daha çok batı illeri ve Karadeniz bölgesine ağırlık vermesi bölgede eleştirilere neden oluyor.

Şanlıurfa-Habur Otoyolu Projesi gibi daha birçok kavşak ve yol projeleri de bunun göstergesi olarak halk arasında konuşuluyor. 
Yap işlet devret (YİD) finansman modeli ile yapılmasına karar verilen Şanlıurfa-Habur Otoyolu Projesi ile Şanlıurfa Merkez, Siverek, Viranşehir ilçeleri, Diyarbakır Bağlar, Çınar ilçeleri, Mardin Merkez, Kızıltepe, Derik, Nusaybin ilçeleri ve Şırnak İdil, Cizre, Silopi ilçelerini kapsıyor.
Şanlıurfa-Habur Otoyolu Projesi tamamlandığında; Edirne-İstanbul-Ankara-Adana-Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu’nun devamı niteliğinde olacağı belirtiliyor.

2020 YILI BİRİM FİYATLARINA GÖRE MALİYETİ 6 MİLYAR TL’YE YAKLAŞIYORDU

Şanlıurfa-Habur Otoyolu Projesi, 2035 hedefleri doğrultusunda planlanmış ancak Karayolları Genel Müdürlüğü henüz ihalesini yapmadı.
2020 yılında maliyeti 5 milyar 956 milyon 161 bin 529 TL olarak hesaplanan Şanlıurfa-Habur Otoyolu Projesi inşaat aşamasının 2018-2022 yılları arasında, yani yaklaşık beş yılda tamamlanması planlanmıştı.
Karayolları Genel Müdürlüğü yapacağı bakım ve onarım çalışmaları ile otoyolun ekonomik işletme ömrünün 50 yıllık bir ömre sahip olacağı öngörüyor.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ’NDEN BAŞLIYOR

Proje; yapımı tamamlanıp, hizmete açılan Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu’nun Harran Üniversitesi kuzeyindeki bitiş noktasından başlayacak. Proje güzergâhının tamamı Karayolları Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürlüğü’nün sınırları içerisinde kaldığı için tüm kontrollük hizmetleri Bölge Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Otoyol, saatte 100 km’lik bir hız standardına imkân verecek.

2 ETAPTAN OLUŞUYOR

Projenin güzergâhı Şanlıurfa-Habur Otoyolu ve Diyarbakır Bağlantı Otoyolu olmak üzere iki kesimden oluşacak. Bağlantı yolları ve ana gövde uzunluğu 320 km, Diyarbakır Bağlantı Otoyolu da yaklaşık 100 km olmak üzere güzergâhın toplamda 420 km olması öngörülüyor. Bağlantı yolları da dahil olmak üzere yaklaşık bu güzergahın 72 km’si Şırnak sınırlarından, 112 km’si Şanlıurfa sınırlarından, 196 km’si Mardin sınırlarından ve 40 km’si ise Diyarbakır sınırlarından geçecek.

Vatandaşın Ağzının Tadı Kaçtı Şekere Fahiş Zam Geldi Vatandaşın Ağzının Tadı Kaçtı Şekere Fahiş Zam Geldi

ANA GÖVDE 2 X 3 ŞERİTLİ OLACAK

Projenin geometrik standartları kapsamında yer alan platform genişliği yaklaşık olarak 37,5 metre, orta refüj genişliği 7 metre, dış banket genişliği 3 metre ve iç banket genişliği ise 1 metre olacak şekilde tasarlandı. Proje güzergâhının Şanlıurfa-Habur Otoyolu ve Diyarbakır Bağlantı Otoyolu 2 x 3 şeritli, bağlantı yolları ise 2 x 2 şeritli olacak.
ÇALIŞMALAR BAŞLASA 1.250 PERSONEL TER DÖKECEK

İnşaat aşamasında üç şantiye kurulacak toplamda 1.250 personel görevlendirilecek. Projenin işletme aşamasında, gişelerde, idari binada (otoyol bakım işletme şefliği) ve servis alanlarında ise toplam 250 personel çalışacak.

ULUSLARARASI NİTELİĞE SAHİP OLACAK

Şanlıurfa-Habur Otoyolu uluslararası ulaşım ağında Mersin ve İskenderun Limanları ile Basra Körfezini birbirine bağlayan otoyol ağının bir parçası olarak işlev görecek. Mersin Limanı, Mersin-Adana-Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu ile İskenderun Limanı ise, İskenderun-Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu ile proje güzergâhına ve Irak’a bağlanabilecek. Proje ile önemli bir potansiyel oluşturan bu koridorda ulaşım olanaklarının ve bölgedeki kentlerin ekonomik gelişiminin arttırılması hedefleniyor.

Şanlıurfa-Habur Otoyolu Projesi, Türkiye’nin otoyol ağları ile doğu-batı ve kuzey-güney yönlerinde bağlanması hedefinde önemli bir parçayı oluşturacak.
Edirne-İstanbul-Ankara-Adana-Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu’nun devamı niteliğinde planlanan otoyolun başlangıcı, Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu’nun sonu olan Şanlıurfa Doğu Bağlantısı Kavşağı olup, proje Cizre-Silopi-Habur Devlet Yolunu kestiği noktada oluşturulan yonca kavşakla sonlandırılacak. Otoyolun platform genişliği 37,50 metre olacak.