Karıncalar, özellikle mutfaklarda yere dökülen ekmek parçacıklarının ve üzeri açık kalan yiyeceklerin yanına toplanıp içinde evin her yerine yayılmaya başlar.

Bu durum, çok fazla devam ettiğinde can sıkıcı bir hal almaya başlar. Karıncaların evi gelmemesini önlemek için uyulması gereken birkaç kuralın dışında karıncalara zarar vermeden karıncaların evden uzaklaşmasını sağlayacak birkaç doğal yöntem bulunmaktadır. Peki karıncaları evden uzaklaştırmak için neler yapılmalıdır?

Karıncalann Eve Gelmemesi kin Neler Yapılır? 

Klimadan Çıkan Yangın Camide Büyük Hasara Yol Açtı Klimadan Çıkan Yangın Camide Büyük Hasara Yol Açtı

Karıncaların evlere, özellikle de mutfaklara gelmemesi için uyulması gereken birkaç kural bulunur. Bunlar şöyledir: 

1. Evin içinde çöp biriktirmemek

2. Yemek kalıntıları açıkta bırakmamak

3. Yerlere kırıntı ya da yemek dökülcliiğünde hemen temizlemek

4. Evin temizliğin, dikkat etmek gibi önemlerin alınması karınca baskınlarına engel olabilir.

Kanncalar Evden Nasıl Gider? 

Karınca baskınına uğrayan evlerde karıncalara zarar vermeden uygulanabilen birkaç doğal yöntem bulunur. Bu yöntemler Antik Mısırdan günümüze kadar ulaşan binlerce yıldır uygulanan en doğal yöntemlerdir. Karmcalann evden gitmesi için 1-2 malzemeyle hazırlanan doğal ilaçlar şöyledir: 

Limon ve Sirke: 

Yarım litre suyun içine 1 adet limon ve 4 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıncalann sıklıkla geldiği noktalara sürülür. Bu karışımın karıncalann bir daha gelememesini sağladığı gibi evin sterilize olmasına da yardımcı olur. Limon ve sirke kanşımmın günde 2-3 defa uygulanması tavsiye edilir. 

Defne Yaprağı: 

Antik Mısır'da buğday ve hububat ambarları defne yapraklarıyla muhafaza edilirdir. Kurutulmuş defne yapraklan ister direkt olarak karıncalann sıklıkla geldiği yerlere konur ister de yakılarak tütsüsü yapılır. Her iki yöntem de karıncaları evden uzaklaştırmak irin etkilidir.

Tarçın: 

Karıncalardan kurtulmak için bir diğer etkili yöntem ise tarçındır. Toz tarçın bir bardak su ile kanştınlıp kanncalann geldiği yerlere sürülür. Toz tarçın ya da tarçın yağı ile hazırlanan karışım, kanncalara zarar vermeden kısa sürede evden uzaklaşmasını Sağlar.