Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 47 yıl önce Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu'nda başlatılan çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü Birecik Şefliği, nesli tehlikede olan kelaynakların sayılarının artması için özverili bir şekilde çalışıyor.

Kelaynak kuşlarımızın huzurlu ve güvenli üremeleri için brandalı önlem alan Doğa Koruma Şanlıurfa Şube Müdürlüğüne bağlı Birecik Şefliği açıklamasında "2024 yılına ait  Kelaynak yavrularımızın güvenli bir şekilde büyüyebilmesi için yuva altına branda çektik. Gelecek nesillere miras  bırakacağımız Kelaynaklar emin ellerde.!"denildi.

Bu arada üreme döneminin başladığı şubat ayının sonlarına doğru Fırat Nehri kıyısındaki doğal yaşam alanlarına salınan kelaynaklar, göç mevsimi geldiğinde temmuz ayında tekrar kafeslere alınıyor. 

Şanlıurfa’da Fabrika Yangını Şanlıurfa’da Fabrika Yangını

İstasyonda yağsız kıyma, haşlanmış yumurta, rendelenmiş havuç, tavuk yemi ve tuzsuz peynirin de aralarında bulunduğu özel menüyle beslenen kelaynaklar, bölgede halk tarafından "bereketin sembolü" olarak nitelendiriliyor. 

Editör: Urfadasin Haber