Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinde kafeslerde koruma altında tutulan Kelaynak kuşları için göç yasağı kalktı, yılın göçü başladı.

Dünyada sadece Fas’ta ve Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yaşadıkları gözlenen bereketin sembolü kelaynak kuşlarından bu yıl 30'u, veteriner kontrolünden geçirildikten sonra göç etmeleri için doğaya salındı. Geçen yıl sadece 15’inin göç etmesine izin verilmişti.

kelaynak kuşları göç ediyor

Kelaynak Üretim İstasyonunda koruma altında tutulan kelaynaklardan göç etmeleri için doğaya salınan kuşların 14 Şubat Sevgililer Gününde tekrar dönmeleri bekleniyor.

kelaynak göç

Bu arada 2022 yılı Kelaynak kuşları için adeta üreme yılı oldu. 2022 yılında Kelaynak kuşları 72 yavru yaptı. 
Öte yandan 1970’lerde nüfusunun büyük çoğunluğu yok olan kelaynak kuşlarının sayıları koruma çalışmaları sayesinde yıllardır artıyor. Birecik’teki Kelaynak Üretme İstasyonu’nda sayıları 325’i geçen kelaynaklar, yılın belirli döneminde serbest bırakılıyor. Bacaklarına takılan çipler sayesinde nerede  oldukları tespit edilen kelaynaklardan geçen yıl ilk haber İsrail’den gelmişti ve bir fotoğraf sanatçısı görüntülemişti.
Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan kelaynaklar, Kuzey Afrika, Avrupa Alpleri ve Orta Doğu’daki doğal yaşam alanlarının çoğunda yok olmuş durumda. 

kelaynak israilde

DEDAŞ Sorun Vatandaşa Ait, Vatandaş DEDAŞ'a Ait Diyor DEDAŞ Sorun Vatandaşa Ait, Vatandaş DEDAŞ'a Ait Diyor

Tarımda kullanılan zehirler nedeniyle Türkiye’deki sayıları 1973 yılında 26 çifte kadar düşmüştü. 1977 yılında başlayan koruma çalışmaları Birecik’te bulunan Kelaynak Üretme İstasyonu’nda sürdürüldü. 2022’de kelaynakların toplam sayısı 325’e ulaştı.

Üreme döneminde serbest bırakılan kelaynaklar göç dönemi öncesinde kafeslere alınıyor ve kışı burada geçiriyorlar. Göç ve kışlama döneminde çok sayıda tehditle karşı karşıya kalacakları için bu uygulama yıllardır devam ediyor.

Sayılarının artmasıyla birlikte İlk olarak 2013 yılında 5 kelaynak GPS takılarak göç için serbest bırakılmıştı. Ancak kelaynaklar Ürdün ve Lübnan’da avcılar tarafından öldürülmüş ve başarılı bir şekilde göç edememişti. Sayılarının artmaya devam etmesi nedeniyle, Bakanlık yetkilileri 8 yıl sonra geçen yıl tekrar bir göç denemesi yapılmasına karar verdi. 15 Kelaynağı göç etmeleri için doğaya salmıştı.

Bırakılan kelaynaklardan 2 tanesinin Birecik’te kaldığı ve göç için bölgeden ayrılmadıkları görülmüştü. Diğerlerinden 2 tanesi ise geçen yıl Temmuz ayı boyunca İsrail’de görüntülenmişti.