Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağlı 112 personeli Paramedik Muzaffer Erdem, herkesin mutlaka evde tek başına kalabileceğini ve Hemlich Manevrasınının nasıl yapılacağını öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Evdeyken veya iş yerindeyken herkesin başına gelebilecek yemeğin boğaza kaçma olayına karşı tedbirli olması gerektiğini vurgulayan Erdem, şöyle devam etti:

“Evdeyken veya işyerindeyken yemek yiyoruz. Tek başımıza kalıyoruz. Bu gibi durumlarda da tıkanıklık oluşabilir. Tek başımıza bize yanımızda yardım edecek kimse yokken de kendimize Hemlich manevrasını yapabiliriz

Bunu ne şekilde yapacağız?

Polikistik over asla çözümsüz değildir Polikistik over asla çözümsüz değildir

Evde bulduğumuz veya işyerinde bulduğumuz bir sandalyeyi önümüze çekeceğiz. Yine aynı şekilde göğüs kafesimizin altında bulunan boşluk kısmını sandalyenin sert kısmına yaslıyoruz ve bu şekilde kendimize Hemlich manevrası yapıyoruz. Bu şekilde cisim çıkana kadar uyguluyoruz. Hemlich manevrası çok önemli bir konu. Kısmi tıkanıklık veya tam tıkanıklık, evde, işyerinde veya dışarıda başımıza her zaman gelebilecek bir durumdur.

Çok basit uygulamalarla yaşam kurtarabilecek bir durum. Bunu öğrenmemiz hem kendi sağlığımız açısından hem yanımızda olan bir başkasının hayatını kurtarmak açısından oldukça önemlidir. İlkyardımın farklı farklı dalları var. İlkyardım sokaktaki her vatandaşımız tarafından yapılabilen bir uygulamadır. Bunun için İl Sağlık müdürlüğümüze gelip ilk yardım eğitimi almak istediğini söylemesi yeterli olacaktır.”

Editör: Mehmet Fatih Aslan