Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesinde “10 Yılda 15 Bin Sülün”  projesi kapsamında kene avcısı olarak bilinen Sülünler ilk defa doğaya salınacak. 

Şanlıurfa'da Bungalov Evler Açılışa Hazır Şanlıurfa'da Bungalov Evler Açılışa Hazır

Hilvan Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Mesut Yetkin yaptığı açıklamada “Çiftçilerin bu zararlı canlılarla (Kene,Süne v.b.) mücadelesinde tarım arazilerinde kimyasal ilaçları kullanılmasını önlemek amacıyla, İlçe Av komisyonundan bölgeye Keklik salımı için talepte bulunduk.

İl av komisyonu kararları ile birlikte sunumları ile birlikte Tarım Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar şubemizle birlikte binlerce keklik doğaya bırakıldı. Çiftçilerimizi bilinçlendirdik ve keklik salımı yapılan alanları ava kapattırdık. 2017-2022 tarihleri arasında yapılan araştırmalarda, bölgemizdeki süne ile mücadelede çok başarılı sonuçlar aldık.

Bu başarılı sonuçlarla daha büyük ve daha geniş mücadele için bölgemizde bulunan ormanlık alanlarda, sulak alanlarda salınımların devam etmesi için çalışıyoruz. Bu anlamda Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesi Bahçecik Mahallesine yakın olan ormanlık alana Sülün salımını gerçekleştireceğiz. Bölgemizde ilk defa doğaya kazandıracağımız Sülünler daha sonra ki yıllarda Siverek ve Bozova gibi ilçelerimizde projeler halinde doğaya bırakılacak.Sülünlerin bölgemize uyum sağlamasını hedeflemekteyiz.

“10 Yılda 15 Bin Sülün” projemiz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde Sülün ve Keklik popülasyonunu artırarak başarılı sonuçlar almak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Bizlere desteklerini esirgemeyen ve özellikle mücadelemizde büyük emekler veren Milli Parklar Genel Müdürlüğüne, Hilvan Kaymakamımıza, Şanlıurfa Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğümüze ve siz  değerli basın mensuplarına Hilvan Avcılar ve Atıcılar Derneği Yönetim gurubu adına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Saygılarımla…” ifadelerini kullandı.