Şanlıurfa’da güz mevsiminde başlayan nezle, grip, öksürük ve bronşite karşı bu mucize karışımla savaş açın! Her gün mutlaka için.

Kış ayları, beraberinde hastalıkları da getirdi. Özellikle zayıf bünyeye sahip olan kişilerin bir sıcak bir soğuk olan bu havalarda hastalanmaları kaçınılmaz oluyor. 

Bu aylarda en çok şikayet edilenlerin başında grip, nezle ve geçmeyen öksürük geliyor. Özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda çocukların hastalanması ise oldukça sık yaşanıyor. Gece öksürmesi ise tabiri caizse ciğerlerin ağızdan çıkacak gibi hissedilmesine neden oluyor. Soğuk havaların dezavantajından korunmak, yemeklerin vazgeçilmezi doğal antibiyotik olarak görev alan soğanla mümkün! Üstelik soğanla elde edeceğiniz mucize karışımla tüm hastalıklara karşı gardınızı alabilirsiniz. İşte hastalıkların en büyük koruyucu kalkanı olan soğanın faydaları ve mucize karışım tarifi...

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ

Virüslere ve bakterilere karşı doğal antibiyotik görevi gören soğan zayıflayan bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini destekler. Soğan içerdiği sülfür (kükürtlü maddeler) sayesinde antibakteriyel etki oluşturmaktadır. Yetişkin ve çocuklar çok rahat bir şekilde tüketebileceği soğan, vücut direncini artırıyor. Farklı bir ülkeye seyahat ettiğinizde oradaki mikroplara karşı dirençli olmak için o ülkede yetişen soğanın tüketilmesi öneriliyor. Bulunduğunuz bölgenin kendi toprağında yetişen soğan, hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlıyor. Soğan tüketerek tatilinizi çok daha sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

SOĞUK ALGINLIĞINI ÖNLER

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren kuru soğan özellikle kış aylarında mikroplara karşı vücut direnci arttırır ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar.

Mikrobik rahatsızlıkları olanların sıklıkla tüketmesi gereken soğan doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle de vücudunuzda bulunan ve sizi hasta etmeye niyetlenen mikropları yok etmek konusunda uzman kabul edilir.

Yeni Promosyon Sözleşmesi Duyurusu Yeni Promosyon Sözleşmesi Duyurusu

Diyelim ki soğuk aldınız ve hastalandınız. Boğazınızda balgamlı bir öksürük var. İşte böyle durumda da kuru soğana başvurabilirsiniz çünkü kuru soğal balgam söktürücü özelliği ve burun tıkanıklığı önleyen etkisi ile iyileşmenize yardım eder.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUR

Tam bir kalp dostu olan soğanın kanı temizleme özelliği bulunuyor. Bu özelliği sayesinde kalp damarlarının tıkanmasına neden olan engelleri ortadan kaldırıyor ve kişiyi kalp hastalıklarından koruyor. Soğanının içeriğindeki kükürt kan inceltici etkisi göstererek kalp kriziyle inme riskini artıran plateletlerin birikimini önler. Soğandan alınan kükürtün hipertansiyon başlangıcını geciktirme ve azaltmaya yardımcı olduğu diğer çalışmalarla tespit edilmiştir.

KANSERLE SAVAŞIR

Kuru soğan aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Kanser tedavilerinde de soğan kürlerinin önerilir. Yapılan çalışmalar soğanın içerdiği kuarsetin adlı antioksidan sayesinde yumurtalık, kolorektal gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Özelikle kırmızı soğan, vücuttaki sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldıran antioksidan maddeleri, kuru ve beyaz soğana göre daha fazla bulundurmaktadır.

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser, erken teşhis edilmez ve tedavi edilmezse, ölümle sonuçlanabilir. Tehlikeli ve zor bir tedavi sürecine sahip olan hastalıktır. Herkesin kansere belli oranda yakalanma riski var. Ancak bu oranları düşürmek yaşam tarzımızı sağlıklı olacak şekilde düzenlemekle mümkün. Bunun için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Soğanın mucizesi burada da devreye giriyor. Zira bilimsel araştırmalara göre soğan, kansere sebep olan serbest radikallerin baş düşmanı. Bilimsel çalışmalara göre muftağımızın efendisi soğan, özellikle kolon kanseri riskini ciddi anlamda azaltıyor.

SOĞAN SUYU VE BAL KARIŞIMI İLE SOĞUK ALGINLIĞINA SON!

Özellikle kış aylarında sık sık hastalanan kişilerdenseniz soğanla elde edilen bu mucize karışım doktorsuz günler vaat ediyor. Zira soğan, aynı zamanda solunum yolları hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı bir hekim görevi üstleniyor. Nezle, grip, öksürük dışında astım ve bronşite de iyi geliyor. Balgam söktürücü özelliği de var.

ÖNERİ: Soğanı lapa halde göğsünüze sürüp yattığınızda sabah daha rahat uyunacağınızdan emin olabilirsiniz.
Ayrıca akciğerlerdeki bronşları genişleten soğan, sigara içenler için de bir akciğer temizleyicisi görevi görüyor.
 

SOĞAN SUYU VE BAL KARIŞIMI NASIL YAPILIR?

Soğan ve bal karışımı için iki yöntem bulunuyor. Bunlardan biri şu şekilde hazırlanıyor:

- Bu mucize karışım için ihtiyacınız olan sadece 1 adet orta boyda kuru soğan ile 1 yemek kaşığı baldır.
- Soğanı iri şekilde doğrayın. Bunun üzerine 1 yemek kaşığı balı koyun. Karışımı bir kavanozun içinde en az 3 saat kadar sulanması için bekletin.
- Kullanımında ise, çocuklar için günde 3 defa 1 tatlı kaşığı olarak, yetişkinlerde ise günde 3 defa 1 yemek kaşığı olacak şekilde uygulanmalıdır.
İkinci tarif ise şu şekilde:
- Soğanın kabukları soyulur ve sapı olan tarafından yuvarlak bir şekilde kesilir.
- Üzerine kapak olarak kullanacağız.
- Soğanın içi hafif oyulur ve alt tarafından kürdan yardımı ile delinir.
- Küçük bir çay bardağının üzerine koyulur ve bal eklenir.
- Üzerine kestiğimiz soğanı kapak olarak koyduktan sonra 2-3 saat bekletilir yavaş yavaş sulanarak bardağa birikecek.
- Çocuklar için günde 2 defa 1 tatlı kaşığı yetişkinler ise 1 yemek kaşığı tüketebilir. 

SOĞAN BAL KARIŞIMI NEYE İYİ GELİR?

- Bu karışım öksürük, faranjit ve grip için oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra antibakteriyal olarak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla da kullanılabilir.
- Vücudu kimyasal etkilerden korur, karaciğerin toksinlerle uğraşmasına olanak vermezsiniz.
- Gribe iyi gelen bir ilaç bulunmamaktadır. Antibiyotik tedavisi bile bu hastalık için pek fayda sağlamaz. Bu nedenle vücudu güçlendirmek ve gribin etkisini azaltmak için, soğan bal karışımından yararlanmak en iyisi!
- Soğanın içeriğindeki bileşenler kanserden, gribe birçok hastalığa iyi gelmektedir.
- Soğan suyu balgamı yumuşatmakta ve bronşit gibi hastalıkların etkisini azaltmaktadır. Astım krizinde etkili olan bileşenleri bile baskılamaktadır.
- Balla karıştırılan soğan suyu ise, boğaz ağrısı, boğaz iltihabı, öksürük ve bronşit gibi rahatsızlıklarda şifalı etkiye neden olur.

BÖCEK SOKMALARINDA MİKROBU KIRAR

Soğan kadar soğan suyu da her derde deva. Enfeksiyonların, yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan soğan suyunun tedavi edici özelliği var.
ÖNERİ: Böcek ısırmaları, yaralanmalarda o bölgeye soğan suyu uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde arı sokmasında soğan bölgedeki acı ve yanma hissini hemen alacak ve size rahatlatacaktır.

SAÇLARI BESLER, UZATIR, CİLDİN SAĞLIKLI GÖZÜKMESİNİ SAĞLAR

Soğan, özellikle pişmemiş haliyle keskin kokusu nedeniyle kimilerine pek çekici gelmeyebilir ancak soğan aynı zamanda bir güzellik iksiri. Kılcal damarları genişleten soğan cildin kanlanmasını sağlıyor ve ciltteki selülit, yaşlanma belirtileri ve kırışıklık gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Aynı etki sağlıklı, parlak saçlar için de geçerli. Soğan, doğru uygulama ile saçlarınızın uzamasını hızlandırıyor.

ÖNERİ: Ayda iki kere saçınızı soğan suyuyla yıkarsanız saçlarınız daha hızlı uzar.

ŞEKER SEVİYESİNİ DENGELER, KÖTÜ KOLESTROLÜ SAĞLIKLI SEVİYEDE TUTAR

Şeker (diyabet) hastaları için doğal bir ilaç olan soğan, kandaki insülin seviyesini sağlıklı bir seviyede tutarak şeker hastalığının hasarlarından vücudu koruyor. Çiğ soğan tüketmek ayrıca kötü kolesterolün sağlıklı seviyede kalmasını sağlarken iyi kolesterolü artırıyor.