Hazreti İbrahim, Eyyüp, Musa, Şuayip başta olmak üzere birçok peygambere ev sahipliği yaparak inanç merkezlerinden biri haline gelen Şanlıurfa'da Aleviler de kendi inanç ve kültürlerini yaşamaya, yaşatmaya devam ediyor.

KISAS'TA KAZANLAR KARDEŞLİK İÇİN KAYNIYOR

Şanlıurfa'da Filistin'e Destek Yürüyüşü Gerçekleştirildi Şanlıurfa'da Filistin'e Destek Yürüyüşü Gerçekleştirildi

Şanlıurfa'nın Haliliye İlçesi Kısas Mahallesinde her yıl Kasım ayının ilk pazar günü Şah Muhammed Türbesi önünde 21 kazanda adına Şıh Muhammed Şah denilen yemekten pişilip tüm köye ikram ediliyor.

Yüzyıllardır süregelen bu gelenek için köyde yaşayan hem Alevi hem Sünni vatandaşlar ortaklaşa tuz, bulgur, kurbanlık, odun, yağ gibi malzemeleri  topluyor ve yemek imece usulü birlikte hazırlanıyor.

Aynı zamanda kardeşliğin de simgesi olan gelenek, bu yıl da yaşatıldı. 21 kazan kurulan Kısas'ta genç, yaşlı, çocuk herkes yemek yapımına yardım etti.

KISAS'TA KAZAN KAZAN 'ŞAH MUHAMMED' YEMEĞİ

Dualar okunduktan sonra yemekler evlere dağıtıldı. Kısas'ta yaşayanlar bu yemekte odun taşıyan, tuz getiren, duaya katılan yemeği yiyen herkesin sevaba nail olduğuna inanılıyor.

Alevi-Sünni tüm mahalle sakinlerinin imece usulü yaşattığı bu gelenek kardeşliğin de simgesi olarak yorumlanıyor.

kısas-1

ŞAH MUHAMMED VE TÜRBESİNİN KISAS'TA OLMASINA DAİR

Harzem Şah Muhammed Eba Müslim Horosani, Emevilere karşı Kerbela’nın intikamını alarak yerine Abbasi devletini kurar. Şıh Muhammed Harzem Şah’ın bu savaşlardan birinde kız kardeşi Fatma hatunla birlikte Kısas’ta şehit olduğu rivayet ediliyor.

Eba Müslimi Horasani’nin Emevilerle olan ve kırk sene süren savaşında Eba Müslim’e, Harezm beylerinden Şah Muhammed ve kardeşi Fatma Hatun yardım etmişlerdi.

Rivayete göre Şah Muhammed bir gün ava çıkar. Kırk kişilik bir kalabalık görür. Bunların kimler olduğunu öğrenmek üzere adamlarını gönderir.

Adamları gider bakarlar ki kırk kişiden otuz yedisi ölmüş, üçü yaşıyor. Ama onların da dili kesilmiş. Dilsizlerin yazıyla anlatmalarından Eba Müslim’im askerleri oldukları anlaşılır.

Eba Müslim’in burada Emevilerle savaş yaptığını öğrenen Şah Muhammed, şimdiye kadar mücâdeleye girmemiş olduğuna kahırlanır.

40.000 askeriyle savaşa katılır ve altın tahtını Eba Müslüm’e hediye eder.

Uzun yıllar süren savaşlar sonunda Şah Muhammed bir savaşta şehit düşer. 

Şah Muhammed ve kardeşi Fatma Hatun şehit düştüğü yerin Kısas olduğu rivayet edilir ve  Türbesi Kısas’ta bulunuyor.