Sahibinden kaçan ve ağırlığı nedeniyle kontrol edilmekte güçlük çekilen kurbanlıklar her bayramda gündem olurken, yeni bir teknik ortaya atıldı.

Kurbanlıkları yatırma esnasında vatandaşlar sakat kalabiliyor, el, ayak kırılmanın yanı sıra bu durum ölümle de neticelenebilir. Kurbanlıkların sağlam bir yere ip ya da zincirle bağlanması gerekiyor.  Kurbanlıklarını kendi imkanlarıyla kesmek zorunda olanlara da 'Rueff' tekniği öneriliyor. Bu teknikle eziyetsiz kesim ve oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçiliyor.

KURBAN SANİYELER İÇERİSİNDE YATIRILIYOR

Veterinerler ise kullanılan teknikle saniyeler içinde iki kişinin kurbanlığı kolaylıkla yatırdığı bu yöntemi herkesin kullanmasını öneriyor.

GÖVDE VE KASIK BÖLGESİNDEN İP GEÇİRİLİP, TEK HAMLE KULLANILIYOR

Kurbanlığın boynundan daha sonrasında gövde ve kasık bölgesinden geçirilen iple tek hamlede yatırılan hayvanlar daha eziyetsiz bir şekilde kesime hazır hale getiriliyor.

Şanlıurfalı Kadınlardan Büyükşehir Kurslarına Yoğun İlgi Şanlıurfalı Kadınlardan Büyükşehir Kurslarına Yoğun İlgi

"SAĞLAM BİR AĞAÇ, SAĞLAM BİR İP"

500 kilogramlık bir kurbanlığı, söz konusu yöntemle 2 kişi çok rahatlıkla yatırabilir. İki kişinin bu ağırlıkta bir hayvanı yatırması normal şartlarda mümkün değil. Ancak 'Rueff' teknikle öncelikle sağlam bir ağaca ya da uygun bir yere bağlanması gerekiyor. Sağlam bir iple önce boynuzlarını sonra boynundan hareketli bir düğüm oluşturarak göğse daha sonrasında kasıklara olacak şekilde hareketli düğüm yapılıyor.

"ÇOK BASİT UYGULANABİLİR"

Ardından da çekme işlemi yaparak kurbanlık yere yatırılıyor. Daha sonra kurbanlığın kesimine ve yüzülmesine geçiliyor.