Şanlıurfa ve Ankara'yı Karıştıran Buket Özgünlü Tahliye Edildi Şanlıurfa ve Ankara'yı Karıştıran Buket Özgünlü Tahliye Edildi

Büyükbaş hayvanlar için özellikle 2 yaşını doldurmuş olmalarının ve ön dişlerin dökülmesinin, yani 'çapak atması'nın önemine vurgu yapılıyor.

Bu detayın göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, çapak atmayan hayvanların kurbanlık olarak kabul edilmeyeceğini aktardı.

Küçükbaş hayvanlar için ise, en az 6 ayını doldurmuş olmalarının ve annelerinin boyunu aşmış olmalarının önemli olduğunu belirten uzmanlar hayvanın genel sağlık durumunun da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Boynuzun kırık olmaması, besili ve sağlıklı bir görünüme sahip olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar ayrıca salya akıntısı ve ayak ağrısının bulunmamasının da önemli olduğunu belirtti.

Hayvanların burun akıntısı göstermesinin bir hastalık belirtisi olabileceğine dikkat çekti ve bu durumun şap hastalığının belirtisi olabileceğini ifade eden uzmanlar, bu nedenle, kurbanlık hayvan seçerken bu tür belirtiler gösteren hayvanlardan uzak durulması önerdi.

Editör: Urfadasin Haber