Büyükbaş kurbanlık fiyatları yüzde 238, küçükbaş kurbanlık fiyatları ise yüzde 300 arttı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2024 yılı için vekaletle kurban kesim bedelini yurt içinde 11 bin 750 lira, yurt dışında ise 4 bin 750 lira olarak açıkladı. Böylece, Diyanet'in kurban kesim bedeli de geçen yıla göre yüzde 97,47 artarak TÜİK'in yıllık enflasyonunu geçmiş oldu.

Kurban Bayramı'na iki hafta kala  besiciler, hayvanlarını satmaya çalışıyor.

Neredeyse müşteriye hiç denk gelinmeyen besiciler maliyetlerin yüksek olmasından ve hayvanların ellerinde kalacak olmasından endişeli.

Şanlıurfalı kurbanlık satıcısı besici Cumali İzol, küçükbaş kurbanlık fiyatlarının 15-20 bin TL arasında değiştiğini belirterek, şunları söyledi:

Ahmet Ersin Bucak’tan Kurban Bayramı Mesajı Ahmet Ersin Bucak’tan Kurban Bayramı Mesajı

"Bu ülkenin bize bir faydası yok. Olan hep çiftçiye, hayvancılara oluyor""Kaliteye göre fiyat değişiyor. 15 bin TL'ye de 17 bin TL'ye de kurbanlık var. Geçen yıl 5-6 bin TL'ye satıyorduk. Geçen yıla göre bu sene çok pahalı.

Aşırı derecede pahalı. Yemler, arpa pahalı. Urfa'dan buraya hayvanları getirmek için 40 bin TL nakliye parası verdik. Bizi kurtarmıyor. Bu ülkenin bize bir faydası yok. Olan hep çiftçiye, hayvancılara oluyor. Sıkıntılar çok. Geçen sene en kaliteli malı 6 bin TL'ye satıyorduk.

Bu sene en kötüsü 15 bin TL. Düşünün, ne kadar yükselmiş.""İşimiz iyi değil. Allah'a kalmış"İzol, "İnsanlarımızın hayvancılığa yönelmesi ve maddi destek verilmesi gerekiyor. Dışardan hayvan gelmemesi gerekiyor.

Bizi kurtarmamasına rağmen mecbur bu işi yapıyoruz. Bu işi yapmazsak ne yapacağız? Bir kere bu işe alışmışız. İşimiz iyi değil. Allah'a kalmış" 

Editör: Urfadasin Haber