Kürt siyasetinin çınarı olarak bilinen Urfalı merhum Feridun Yazar, ölümünün 6'inci yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

AK Parti’den İstifa Eden Cengiz İzol CHP’ye Katıldı AK Parti’den İstifa Eden Cengiz İzol CHP’ye Katıldı

Halkın Emek Partisi (HEP) kurucu üyesi olan ve partinin genel başkanlığını yapan Feridun Yazar, Bozova ilçesine bağlı Küçük Ördek Mahallesi Mezarlığı’nda ise yakınları,sevenleri ve HDP İl-İlçe örgütleri tarafından yad edildi.

HDP İl Başkanlığından yapılan açıklamada "İl-İlçe yönetimlerimiz ve halkımızın katılımıyla HEP Genel Başkanı ve kurucu üyesi Feridun Yazar yoldaşımızı saygı ve minnetle andık. Anıları mücadelemizde yaşayacak." deinldi.

FVDttCSX0AAyX8F

Feridun Yazar’ın kızı Rahşan Yazar ise babasının vefatının 6’ıncı yıl dönümünde sosyal medya hesabından hüzünlü bir paylaşımda bulunarak “Sen gideli çok şey oldu…yokluğun derinleşti Feridun Yazar… “ifadelerini kullandı.

Bu arada Urfa’da çok sevilen Feridun Yazar, 1977 yılında CHP’den Urfa Belediye Başkanı seçilmişti. 12 Eylül 1980 darbesiyle görevden alınıp cezaevine atıldı. 2 yıl cezaevinde yattı. 1988'de SHP Urfa İl Başkanı olan ve daha sonra da Kürt Siyasi Hareketin ilk partisi HEP’in Genel Başkanlığını yapan Feridun Yazar, 12 Haziran 2016 günü, yakalandığı akciğer kanseri hastalığından tedavi görmekte olduğu Ankara Güven Hastanesinde hayatını kaybetmişti.