Şanlıurfa İl sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekip sorumlusu Mesut Hamidanoğlu “il dışından gelen ve ilimizde evleri yıkılan evleri girilemez halde olan gerek Adıyaman’dan gerekse diğer illerden gelerek konaklayan depremzedelerin her türlü sağlık hizmeti karşılanıyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan Harran, Hacer Ana ve Göbeklitepe Yurtları ziyaret ederek, Epidemiyolog, Halk Sağlığı Uzmanları, Birim Sorumluları ve 58 sağlık personeli ile yerinde değerlendirme yaptı.

WhatsApp Image 2023-03-03 at 09.54.41

Metrolife Hastanesinde İlk Kez Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatı Yapıldı Metrolife Hastanesinde İlk Kez Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatı Yapıldı

 Bu değerlendirme çerçevesinde, tüm yurt blokları gezilerek hane tespit fişleri ile tespitler yapılmış, yurtlarda ikamet etmekte olan misafirlerin bebek, çocuk, 15-49 yaş kadın, gebe, 65 yaş üstü bireyler ve kronik hastalığı olanlar tespit edilerek izlem, takip, tedavi ve gerekli ise sevkleri için yurt içlerinde tedavi izlem hizmeti verilerek revir alanlarına yönlendirildi.

Yerinde tespit ile eksik aşılı olanların tespiti ve aşı programlarının oluşturulması için adım atılırken, gebe, bebek ve çocuk izlemlerinin aksamadan devam edilmesi için vatandaşlar revir alanlarına yönlendirildi.

Kronik hastalığı veya sürekli ilaç kullanımı olan hastaların ise eksik ilaç durumu sorgulanmış, gerekli yönlendirmeler sağlandı.

Tespitlerde bireylerin bulaşıcı hastalık durumları da sorgulanmış, şüpheli ve olası vakalar için gerekli önlemler alınarak tanı ve tedavileri için hekim kontrolüne yönlendirilmeleri sağlandı.

Tüm değerlendirmeler neticesinde eksiklik ve aksaklıları ortadan kaldırarak yurt sakini misafirlerin en sağlıklı şekilde konaklamaya devam edebilmeleri için tüm tespitler yurt yetkilileri ile paylaşıldı ve su denetimlerinin günlük, diğer denetimlerin haftada iki kez yapılması çalışmaları devam edecektir.