Lavanta çayı, Lavandula angustifolia bitkisinin mor tomurcuklarının sıcak su ile demlenmesiyle elde edilen bir çay türüdür. Bu çay sinirlerin yatışmasına yardımcı olarak iyi bir uykunun oluşmasına yardımcı olur. Lavanta çayı uzun zaman geleneksel tıpta hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu nedenle sağlık açısından birçok fayda sağlar. Tüketilen lavanta çayı, kafeinsizdir ve rahatlatıcı bir aromaya sahiptir.

Lavanta çayı, lavantanın mor tomurcuklarının sıcak suda demlenmesiyle hazırlanan sinirleri sakinleştirerek, uykuya teşvik eden bitki çayıdır. Nane ve adaçayı ile aynı familyadan olan Lamiaceae botanik familyasından gelen lavanta çayı, ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. Dünyada yaklaşık 39 farklı lavanta türü bulunur. En yaygın olarak kullanılan lavanta çeşidi İngiliz lavanta bitkisinden gelir. Lavanta kurutulduğunda taze halinden daha güçlü bir hal alır. Bu nedenle az miktarda lavanta, çay demlemek için yeterli olur. Bunun yanında lavanta çayı, cilt güzelliğini artmasına yardımcı olur.

Şanlıurfa Metrolife Hastanesi'nde Tıbbi Mucize! Şanlıurfa Metrolife Hastanesi'nde Tıbbi Mucize!

Lavv

Lavanta çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihabı azaltır, kan basıncını düşürür ağrı hafifletici etki gösterir, rahatlamayı sağlayarak uyku kalitesini artırır, kaygı ve depresyona yardımcı olur.

Lavanta çayının bilinen faydaları şöyle sıralanabilir:

Takvim gazetesinin haberine göre, kokusuyla mest eden lavanta, uyku problemlerini azaltır. Depresyonu önler. Baş ağrısını hafifletir. Kabızlığı ve hazımsızlığı bitirir. Mide bulantısını engeller. Bağırsakları temizler.

Lavantanın anti-inflamatuar özelliği nedeniyle genel bağışıklık sistemimizi dengelemeye yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Lavanta çayındaki antioksidanlar vücuttaki toksinlerin ve serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur.

Lavanta çayı, anksiyete, depresyon, halsizlik ve uykusuzluk gibi durumlara etki eder ve iyi gelir. Lavanta içerisinde yer alan bileşikler, beynin belirli bölgelerindeki aktiviteyi uyararak ve beyin hücreleri arasındaki dürtülerin iletimini sağlar. Bu da ruh halinin iyileşmesinde ve kişinin sakinleşmesinde etkili olur.

Lavanta Çayı

Lavanta çayı, bileşenler sayesinde vücudun sakinleşmesine, sinirlerin rahatlamasına yardımcı olarak iyi bir uykunun desteklenmesinde önemli bir rol oynar. Lavanta kokusu üzerine yapılan araştırmaların sonucunda kişiyi sakinleştirdiği görülmüştür.

Lavanta çayı, regl döneminde oluşan krampları ve rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olur. Lavanta çayı içmek ya da koklamak adet ağrısını azaltarak kişiye iyi gelir.

Lavanta çayı, migren ve baş ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Lavanta kokusunu solumak migren baş ağrılarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lavanta çayı demleyerek tüketmek ise vücudun rahatlamasını sağlayarak ağrılara iyi gelir.

Editör: Urfadasin Haber