Şanlıurfa Harran Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Benek'in Madak Belgeseli Dünya Festivallerini dolaşmaya devam ediyor.

Bitlis'in Güroymak ilçesi Budaklı köyünde mandaların kışın insanlarla kaplıcaya girmesini konu alan belgesel, Meksika, İsveç, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Macaristan ve Güney Kore'deki festivallerde ilgi gördü.

Prof. Dr. Sedat Benek'in yönetmenliğini yaptığı 32 dakikalık belgeselin çekimleri, geçtiğimiz ocak ve şubat aylarında Budaklı köyünde gerçekleşmişti.
Soğuk havada Budaklı Kaplıcası'na giren mandalar ile insan ve hayvan sevgisinin ele alındığı belgeselde, 3 kuşaktır manda yetiştiriciliği yapan Erbay ailesinin hikayesi anlatılıyor.

Şanlıurfa’nın Neyi  Meşhur Şanlıurfa’nın Neyi  Meşhur

Prof. Dr. Sedat Benek'in, 32 dakikalık orta metrajlı Madak Belgeseli, en son ABD'de düzenlenen "Liberty Film Awards Festivali"nin en seçkin belgeseller arasına girdi.

Mayıs 2022'de galası yapılan ve Haziran 2022'de de Dünya festival turuna çıkan Madak belgeseli, daha önce International Companion Film Festival'inde (Güney Kore) ödül almıştı. Boden İnternational Film Festival (İsveç) ve Oaxaca Film Festivallerinde (Meksika) finalist, S.O.F.A Film Festivali (Animals, Wildlife, Environment, Conservation) (Güney Kıbrıs Rum Kesimi) ve Paradise Film Festivallerinde (Macaristan) ise seçki filmi seçilmişti.

Harran Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Benek, yönetmenliğini üstlendiğim Madak belgeselinin ortaya çıkmasında emeği geçen teknik ekibi arasında Yunus Emre Çiçek, Bektaş Bakman, Aslı Deniz Adıgüzel, Fatih Adıgüzel, Ahmet Şahap, Mesut Alptekin, Dr. Öğrt. Gör. Mehmet Bozkoyun ve Öğrt. Gör. Ahmet Özkan yer alıyor.

Prof. Dr. Sedat Benek, yaptığı açıklamada “Üşenmeden ve sabırla soğuk kış günlerinde belgesele röportaj vererek gönüllü destek sunan Kadriye Erbay teyzeye ve Nusrettin Erbay amcaya, oğulları Hakim Erbay’a, torunları Sinan Erbay’a, akraba ve dostları Mirxan Elmastaş’a, Muhammet Tören’e ve Berkan Tören’e en içten duygularımla teşekkür ederim. Ayrıca, Madak belgeselimizi destekleyen Bitlis Eren Üniversitesi adına rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş'a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.” dedi.