Şanlıurfa’dan mevsimlik işçi olarak Malatya’ya gidenler güneşin altın yumurtası olarak adlandırılan kayısı hasadına başladı.

Harran Kaymakamı Silopi'ye Atandı Harran Kaymakamı Silopi'ye Atandı

Günlük 170 TL yövmiye ile güneşin altında kaysı bahçelerinde çalışan Şanlıurfalı Mevsimlik Tarım işçileri, topladıkları ürünleri daha sonra sergilemeye bırakarak güneşin önünde kurumasını sağlıyor.

Malatya’da kayısıların olgunlaşması ile birlikte Temmuz ayının ilk haftasında başlayan hasat nedeniyle kayısı bahçelerinde hareketlilik şu sıralar üst seviyede. 
Şanlıurfalı mevsimlik işçilerin yoğun olarak çalıştığı kayısı bahçelerinde kimi ağaçlar motor yardımı ile kimi ise uzun sopalar ile hasat ediliyor.

Ağaçtan düşen kayısıları özenle seçen Şanlıurfalı Mevsimlik Tarım işçileri, topladıkları ürünleri daha sonra sergene bırakarak güneşin önünde kurumaya bırakıyor. Yaş kayısı olarak da tezgahta alıcısını bulan kayısıların büyük bölümü ise ya gün kurusu olarak yada natürel olarak dış piyasaya sunulmak üzere pazara götürülüyor.
Hasadın şu aralar en yoğun olarak sürdüğü Battalgazi ilçesinde ürünler büyük titizlik ile toplanıyor.

Kayısı yetiştiricileri zirai don nedeniyle birçok bahçede kayısının yanmasına rağmen, bazı bahçelerde ise mahsulün iyi olduğunu söylüyor. Artan mazot fiyatı ve yüksek girdilere rağmen bu yıl kayısının taban fiyatının 100 TL olmasını bekleyen kayısı yetiştiricileri, mevsimlik işçi bulmakta ta sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor.