Mazhar Bağlı, 15 Temmuz 2016 yılında FETÖ'nün kalkıştığı darbe girişiminde sokağa çıkan insanlarla ilgili skandal sözler dile getirdi. 
Habertürk Gündem programına katılan Prof. Dr. Mazhar Bağlı, "FETÖ terör örgütü darbeye kalkıştığı zaman Türkiye Cumhuriyeti tarihinde toplum hakikaten hiç kimsenin tahmin edemeyeceği ve ön göremeyeceği kahramanlık destanı yazarak inanılmaz bir başarı elde etti. İnsanlar 11. kattaki apartmanın üzerine çıkararak alçaktan uçan uçağa kafa atarak şehit oldular" dedi. 

GEZİ PARKI EYLEMLERİ DE BİR KALKIŞMAYDI

Bağlı, Habertürk Tv’de katıldığı programda, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine halkın büyük bir kesimin karşı çıktığını anlattı. Bağlı, Gezi Parkı eylemlerini de kalkışma olarak niteledi.

MAZHAR BAĞLI KİMDİR?

7 Haziran 2015 seçimlerinde Şanlıurfa’dan AK Parti Milletvekili seçilen ancak 1 Kasımda da erken seçim dolayısıyla sadece 5-6 ay milletvekilliği yapan Mazhar Bağlı, bir dönem de AK Partide MKYK üyeliği yapmıştı. Mahzar Bağlı, 2010 yılında Dicle Üniversitesi’nde öğrencisi taciz ve tecavüz iddiaları ile gündeme gelmişti.

15 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafından Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Mazhar Bağlı, YÖK tarafından 26 Mart 2020 tarihinde disiplin cezaları yüzünden rektörlük görevinden de alınmıştı.

Mazhar Bağlı uzun yıllar FETÖ'nün yayın organı Zaman Gazetesinde de köşe yazarlığı yaptı. Burada yazdığı yazılarda Ergenekon kumpasına destek veren Mazhar Bağlı bir yazısı nedeniyle de dönemin YARSAV Başkanı Faruk Eminağaoğlu'nun açtığı dava sonucunda  10 bin lira manevi tazminat cezası ödemeye mahkum olmuştu.