Kahvaltı sofralarının siyah incisi zeytin hem lezzetiyle hem de faydalarıyla her evin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Ama zeytinleri muhafaza ederken yumuşamasını engellemek bazen imkansız hale geliyor. Ama size vereceğimiz bu yöntemle zeytinlerinizi çok uzun süre hiç yumuşamadan saklayabilirsiniz.

İşte, zeytini yumuşamadan muhafaza etmenin etkili yöntemleri:

zeytin kırılmış

ZEYTİNİN YUMUŞAMAMASI İÇİN NE YAPMALI?

CAM KAVANOZ

Urfa'da bu acıya yürek dayanmaz ! Urfa'da bu acıya yürek dayanmaz !

Zeytinleri teneke kutudan veya orijinal ambalajdan çıkartarak cam kavanozlarda muhafaza etmek önemlidir. Cam kavanozlar, hava almasını önleyerek zeytinin tazelik ve sertlik özelliklerini korumasına yardımcı olur.

SIKI KAPAKLAR

Zeytinleri sakladığınız cam kavanozların kapaklarını sıkıca kapatmak, hava ile teması minimize eder ve zeytinin yumuşamasını engeller. Sızdırmaz kapaklar kullanmak önemlidir.

AYÇİÇEK YAĞI EKLEMEK

Eğer zeytini teneke kutuda muhafaza etmek istiyorsanız, içine ayçiçek yağı ekleyebilirsiniz. Ayçiçek yağı, zeytinlerin küflenmesini ve yumuşamasını önler.

SALAMURA SUYU

Yeşil zeytinleri yumuşamadan muhafaza etmek için salamura suyu kullanabilirsiniz. Satın aldığınız yeşil zeytinlerin olduğu ambalajın içine su ekleyerek, zeytinleri bu sıvı içerisinde saklayabilirsiniz.

Editör: Urfadasin Haber