AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, AK Parti’nin HDP ile görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri’nin sözlerine açıklık getirdi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri'nin, AK Parti'nin HDP ile görüşmesiyle ilgili sözleri tartışılmaya devam ediyor.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri'nin açıklamalarına işaret edilerek, "Yeni bir çözüm süreci olabilir mi" yönündeki soruya ise "Cevheri, yeni bir çözüm süreci bağlamında bir şey söylemedi. Böyle bir şey de yoktur. Teröre kapısını açan hiç kimse bize yakın değildir. Teröre mesafe koymuyorsa, biz onları, onların safında görüyoruz." yanıtını verdi.

Cevheri, Tarım Bakanıyla Görüştü GES'i Hatırlattı Cevheri, Tarım Bakanıyla Görüştü GES'i Hatırlattı

MEHMET ALİ CEVHERİ NE DEMİŞTİ?

AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, AKP’nin Anayasa değişikliği için HDP ile görüşmesi hakkında “HDP'ye gidilmesi değil, gidilmemesi abestir. Meclis'te Grubu bulunan legal bir parti. HDP Kanunlara göre kurulmuş legal bir partİ. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında faaliyet yapan, grubu var ve biz bir anayasa değişikliği yapacağız. 
Özellikle iki maddede hem başörtüsü noktasında gerek takan, gerekse takmayan her insanımıza bu özgürlüğü bu ortamı sağlamak adına bir de aile birliği noktasında anayasa teklifimiz olacak ve orada da HDP’nin de bir grubu var ve oyu var. 
 Onların da desteğine ihtiyacımız var ki zaten onları da başörtüsüne destek verdi, deklare etmişlerdi. Neden gidilmesin artı kamuoyunun bilmediği bir husus var.
Sürekli biz diyelim ki TBMM çatısı altında yasal çalışma yaparken, bir de kulisin arka tarafı vardır. Orada bütün gruplar gider herhangi bir önerge verileceği zaman, bir kanun teklifi verileceği zaman veya değiştirileceği zaman  bütün parti gruplarının görüşü alınır ve gelinir bu uygulamaya konulur. Bu sürekli partiler arasında yapılan bir şeydir. Yani ilk defa yapılan bir şey değildir.” demişti.