Bazı gözü açık işletmeler tarafından tatlandırıcı olarak kullanılan Glikoz, insan sağlığını tehdit ediyor, Bu da Merdiven altı işletmelerde olur.

Birecik’te Bin Öğrenciye Balık Ekmek Birecik’te Bin Öğrenciye Balık Ekmek

Baklava ustası Nazif şakak vatandaşları glikoz şurubu kullanılan baklava’lara karşı uyararak glikoz şurubu kullanılan ürün kendini belli eder. İçindeki madde sebebiyle alıştığınız baklava görüntüsünden çok daha parlak renkte olur dedi.

Vatandaşları uyararak bilgilendiren Baklava ustası: “Nazif Şakak: “Güzel baklava demek sade yağlı Antep fıstıklı ve ustaların bu mesleğe yıllarını vermeleri lazım. Merdiven altı tabii ki kalitesizdir, orijinal baklava yerine geçmez. Kaliteli baklava yerine geçmez sade yağı ölmez, fıstığı ölmez, şekeri sert olur, şekeri içine çeker. İyi çeker yediğin zaman ters olarak ağzına attığın zaman damağını bastığın zaman haşırdar. Baklavanın iyi olduğunu kaliteli olduğunu oradan anlarsın. Ustalar emek verir Hamuru inceltir o hışırdama sesi Sana gelsin diye o kaliteli baklava demektir inceliğinde ustalığında şekerin kalitesinde şekeri kaliteli olmazsa hışırdamaz iyi olmayan baklavada merdiven altı kalitesiz yağ kalitesiz fıstık onun için iyi olmaz merdiven altları glikoz kullanıyorlar tehlikeli bir durum cilt kanseri yapar çünkü deri altında gözenekler kapandığı için bu ilerde cilt kanserine sebep olur üstünde yazılıyor kullanılır diye ama katkı maddesi olarak kullanılır sade olarak kullanıldığı zaman zararlıdır bazı toptancılar kullanıyorlar ama zararlıdır baklava ağza atıldığı zaman kaygan olur elini şekere vurduğun zaman yağlı olur jelâtin gibi olur ama bu şeker kaygan olmaz gırtlağını yakar gıdıklama yapar 150-200 TL’lik baklava ile 50 TL’lik baklava arasında dağlar kadar fark var tabiki ucuz baklava merdiven altı” dedi.