Şanlıurfa’da yıllardır oto tamirciliği yapan Halil Bülten, Tamircilikten çok Güvercin ticaretinden para kazandığını söyledi.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı sancaktar mahallesinde oto tamirciliği yapan Halil Bülten, 16 yaşından bu yana Güvercin ticareti yaptığını ve mesleği olan oto tamirciliğini ise hobi olarak sürdürdüğünü söyledi.

İsveç Büyükelçisi ve Eşi Şanlıurfa Ziyaretini Sürdürüyor İsveç Büyükelçisi ve Eşi Şanlıurfa Ziyaretini Sürdürüyor

Tamirci Ustası Halil Bülten, Güvercin besleyip satarak oto tamirciliğinden daha çok para kazandığını ifade ederek şunları söyledi. Bülten: “Ben çok değerli kuşlar besliyorum, zaten genellikle değerli kuşlar Urfa’da çıkmakta. Urfa’nın kuşu festivallerde Binci gelen kuşlardır. Yine Urfa’nın kuşlarıdır biz genelde kuşları hobi olarak besliyoruz. Ben şu anda iş yerimde kuş besliyorum ben tamircilik yapıyorum, maddi yönünde kuşlar çok değerlidir katkısı vardır. Şu anda elimde 100-150 Bin TL değerinde güvercinler vardır. Her zaman söylüyoruz iyi kuş Urfa’dan çıkar, yurt dışına giden kuşlar Urfa’nın kuşlarıdır. Ürdün, Katar, Almanya, İngiltere gibi yurt dışına giden kuşlar genellikle araştırsak Urfa’nın kuşudur. Ben 16 yaşından beri kuş beslemeye başladım, tabiî ki bizim atalarımızdan gelen bir meraktır bir hobidir. Bu arada sanayi işine de girdim hem sanayi işi yapıyorum hem de güvercin besliyorum. Şu anda sattığımız en pahalı güvercin 35 Bin TL şu anda elimizdeki Büyük Ekelerimiz 150 Bin TL civarında. Şu anda onların yavrularını satıyoruz mesela bu hafta Akçakale’den bir dostumuz geldi, ona bir yavru verdim 35 bin TL’ye bir tane akrabamız var ona bir çift yavru verdim 10 Bin TL’ye. Bu nedenle Tamircilikten daha çok Güvercinlerden kazanıyorum” dedi.