Altılı Masa’nın milletvekilleri seçimlerine yönelik çalışması sürüyor. Liderlerin talimatıyla oluşturulan komisyonun, çalışmalara önümüzdeki günlerde başlayacağı belirtiliyor.

Ocak ayının başında yapılan 6’lı masa toplantısının ardından liderler, milletvekilleri seçimlerinde uygulanabilecek formüllerin çalışılması için ortak bir komisyon kurma kararı almıştı.

6 muhalefet partisinden temsilcilerin yer alacağı komisyon, önümüzdeki günlerde bir araya gelerek çalışmalara başlayacak. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçebilmek için bir araya gelen 6 muhalefet partisi, ortak cumhurbaşkanı adayı ve Meclis’te çoğunluğu elde etme hedefleri için çalışmalarına devam ediyor.

AK Parti Şanlıurfa Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı AK Parti Şanlıurfa Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı

Gelecek Partisi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantı sonrası açıklanan bildiride liderlerin, Meclis’te anayasal çoğunluğu elde edebilmek için milletvekili seçimlerinde uygulanacak alternatiflerin çalışması ve genel başkanlara sunulması için ortak bir komisyon kurulması kararı alınmıştı. Muhalefet partilerinin komisyonda yetkilendireceği kurmayların bir araya gelerek oluşturacağı komisyonun önümüzdeki günlerde ilk toplantısını gerçekleştirmesi bekleniyor.

KÜÇÜK İLLERDE TEK LİSTE FORMÜLÜ

Kurmaylar, ilk toplantının 26 Ocak öncesi olmasını beklerken, milletvekili seçimleri kapsamında pek çok formülü tartışacak. Kulislere yansıyan bilgilerde 2018 seçimlerine göre muhalefetin aday çıkaramadığı yerlerde ortak liste çıkarılması tartışılacak. Büyükşehirleri kapsamayacak plan kapsamında Şırnak, Hakkâri, Bingöl, Düzce gibi küçük illerde tüm partilerin üzerinde anlaşacağı isimler milletvekili adayı gösterilecek.

BÜYÜK İLLERDE KARMA LİSTE İLE GİRİLEBİLİR

Muhalefet partilerinin aday formülleri üzerinde çalışırken AK Parti’nin tek başına milletvekili çıkardığı illerde ortak liste formülünün uygulanması bekleniyor. Bu iller arasında Gümüşhane, Kilis ve Düzce gibi şehirler bulunurken, AK Parti’nin güçlü olarak görüldüğü Rize ve Şanlıurfa gibi illerde de benzer formüllerin uygulanması bekleniyor. Muhalefet bu sayede AK Parti’nin milletvekili sayısını düşürmenin yanı sıra anayasal çoğunluğa ulaştıracak 360 sayısına ulaşılması planlanıyor. Büyükşehirlerde ise partilerin karma formül uygulayabileceği konuşuluyor. Oy oranının yüksek olduğu partilerin listelerinden seçimlere girebilme ihtimali konuşulacak.