Siyasette kritik saatler yaşanıyor. Millet İttifakı'nın bugün saat 14.00'da gerçekleştirilecek olan toplantısı 16.00'a ertelenmişti. Toplantı saat 16.00'da başladı.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayının duyurulacağı toplantı Saadet Partisi Genel Merkezi'nde devam ederken, bina önünde binlerce yurttaş çıkacak kararı bekliyor. Yurttaşlar, bölgede "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları attı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkması ve Altılı Masa'dan ayrılmasının ardından Akşener yeniden masaya döndü, Millet İttifakı tekrar Saadet Partisi ev sahipliğinde toplandı. Saat 14.00'te başlayacağı duyurulan toplantı önce 15.00'e ardından da 16.00'ya ertelendi. Kılıçdaroğlu, Akşener, İmamoğlu ve Yavaş dörtlü görüşme gerçekleştirdi.

Toplantı öncesi Saadet Partisi'nin parti binası önüne 'Birlikte Başaracağız' pankartı açıldı.

Saadet Partisi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, toplantının sonunda Saadet Partisi Genel Merkezi önünde bir açıklama yapılması bekleniyor.

Buna göre genel merkez önünde hazırlanan kürsüye ilk olarak ev sahibi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu çıkarak kısa bir açıklama yapacak ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun adaylığını duyuracak. Karamollaoğlu'nun açıklama yapmasının nedeninin ittifakın en yaşlı üyesi konumunda bulunması olduğu belirtildi.

Devam eden Millet İttifakı toplantısında mola verildi. Bu süreçte 6 parti lideri kurmaylarını kabul etti. Liderler kendi kurmaylarıyla istişare etti.

kılıçdaroğlu aday

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Adaylarının İşte Oy Pusulasındaki Yerleri  Cumhurbaşkanı Adaylarının İşte Oy Pusulasındaki Yerleri 

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayının konuşulduğu toplantının ardından partisinin Genel İdare Kurulu'nu toplayan İYİ Parti lideri Akşener, kritik toplantının ardından yaptığı açıklamada, İYİ Parti'nin bir seçime zorlandığını söylemişti.

İttifak partilerinin CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu aday gösterdiğini bildiren Akşener, "İYİ parti dayatmaya mecbur bırakıldı, tercihe zorlandı" diye konuşmuştu.

Akşener, cumhurbaşkanı adaylığı için Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na çağrıda bulunmuştu. Yavaş ve İmamoğlu da Kılıçdaroğlu'na desteklerini göstermişlerdi.