Türkiye'de sadece İstanbul, Bursa ve Şanlıurfa'da bulunan çok katlı hanlardan birisi olan tarihi Barutçu Hanı, turizme kazandırılması için yaklaşık 8 mücadele edildi.

Şanlıurfa Merkezli 4 İlde Terör Operasyonu: 7 Gözaltı Şanlıurfa Merkezli 4 İlde Terör Operasyonu: 7 Gözaltı

Şanlıurfa'nın İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi girişimleriyle dönemin valisi Nuru Oktan tarafından 2009 yılında yeniden ayağa kaldırılmasına başlanan ve 2018 yılında turizme kazandırılan Barutçu Han'a milyon dolarlar harcandıktan sonra 3-4 kullanıldıktan sonra kapısına kilit vurulması şaşırttı.

Bu arada  klasik Osmanlı mimarisiyle 17. yüzyılda tarihi İpekyolu üzerinde inşa edilen Barutçu Hanı, dönemin önemli ticaret merkezlerinden Şanlıurfa'da tüccarlar tarafından kullanıldı.

Kurtuluş Savaşı döneminde cepheye gönderilen barut ve askeri malzemelerin burada tutulmasının ardından "Barutçu Hanı" ismi verilen dikdörtgen planlı yapı, avlu üzerine inşa edilen sıralı odalardan oluşuyor.

Alt katı kısmen, üst katı ise tamamen revaklarla çevrili, kesme taş ve ahşaplarla inşa edilen hanın giriş kısmında, ticarethane olarak kullanılan geniş dükkanlar bulunuyor. Üst katlarda ise daha dar yapılmış odalar yer alıyor.

Yaklaşık 56 yıl küçük işletmelerin bulunduğu han restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılmıştı.

barut han