Nuri Sesigüzel'in Beylikdüzü'ndeki özel hastanede kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Cenazesi yarın

Sesigüzel için yarın öğle vakti Teşvikiye Camii'nde tören düzenlenecek. 86 yaşındaki Nuri Sesigüzel'in daha sonra Büyükçekmece mezarlığında toprağa verileceği belirtildi.

86 yaşında vefat eden Nuri Sesigüzel'in ölüm haberini hemşehrisi İbrahim Tatlıses duyurdu.

Tatlıses, "Nuri Sesigüzel ustamızı kaybetmişiz. Üzüntümü anlatamam. Tüm sevenlerine, ailesine baş sağlığı dilerim. Ustamıza ALLAH’tan rahmet dilerim" dedi.

Bu arada Nuri Sesigüzel'in  2020 yılı Aralık ayında korana virüsten öldüğü haberi gündem olmuştu. Ancak  o tarihte Nuri Sesigüzel açıklama yaparak  “Evdeyim, beni öldürmüşler galiba ama öyle bir şey yok" demişti.

Nuri Sesigüzel kimdir?

Nuri Sesigüzel, 1943 yılında Şanlıurfa'nın Birecik kazasında doğmuştur. Asıl adı Nuri Kaçtaş'dır. Çiftçilik yapan babası 'Mağo Ağa' (Mehmet) Urfa'ya bağlı Halfeti'nin Karamezra köyündendir. Mağo Ağa, Beziki; annesi Nazey ise Ketik aşiretlerindendir. İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra 13 - 14 yaşlarında çok sevdiği Halk müziğine gönül verdi.

14 yaşında saz çalmaya başladı. Denizli Er Eğitim Merkezi'nde askerliğini yaptıktan sonra memleketi Birecik'e döndü. Ardından da 1960 yılında İstanbul'a gitti, Balat'taki ablasının evine yerleşti. 1961 yılında İstanbul Radyosunda yapılan sınavları geçerek Radyoda kendi derlediği ilk türküsünü okurken ona sazıyla Nida Tüfekçi eşlik etti.

ŞUSKİ Bu Görüntüyle Gurur Duyabilir Ama Halk Şikâyetçi ŞUSKİ Bu Görüntüyle Gurur Duyabilir Ama Halk Şikâyetçi

Gidin Haber Verin Yarime Benim / Dağlar Dayanmıyor Zarıma Benim / Sardı Ciğerimi Dermansız Bir Dert / Gelmez Oldu Zalim Yanıma Benim. Bu türküsü ile müzik dünyasının dikkatini çekti. Soyadı Sesigüzel olarak değiştirilir. Ardından 'Kore Dağlarında Kar Bölük Bölük' adlı ilk 45'liğini yaptı.

Bu kez onun gözü Ankara'dadır. Çünkü, Ankara Radyosu sesini bütün Türkiye'ye duyurmaktadır. Sonra da Ankara Radyosunun açmış olduğu sınavları kazandıktan sonra Muzaffer Sarısözen hocanın korosunda çalışmaya başladı.

Bu arada ablası mahallesinden Aysel ile tanıştırdı ve onunla evlendi. Radyodan sesi duyulunca plak şirketlerinin ilgisini çekti ve 300'den fazla plak doldurdu. Bir çoğu rekorlar kırarak kendisine altın plak ödülleri kazandırdı. Bu arada 1963'den 1995'e kadar 57 tane türkü besteledi ve bütün eserlerini kendi sazıyla çaldı.Tüm Avrupa'yı kapsayan halk konserleri verdi.

Kanal 7 televizyonunda sıra gecesi isimli programı hazırladı ve sundu.1963 yılından sonra sinema filmlerinde oynamaya başladı. 1975 yılında; Hülya Koçyiğit, Ayla Algan, Ümit Utku gibi birçok arkadaşı ile birlikte Film-San Vakfı'nı kurdu. Nuri Sesigüzel, Aysel Sesigüzel ile evlidir. Birgi Canberk adında kızı vardır.