Türk halk müziği bir ustasını kaybetti. Nuri Kaçtaş ya da milyonların tanıdığı adıyla Nuri Sesigüzel, dünyaya gözlerini bazı kaynaklara göre 1937, bazılarına göre 1943 yılında Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde açtı. Daha 13 yaşındayken halk müziğine gönül verdi. Bu işe öylesine büyük bir tutku besliyordu ki 14 yaşında saz çalmaya başladı.

Sesigüzel, Denizli Er Eğitim Merkezi'nde askerliğini tamamladıktan sonra artık kendine kariyer yolunu çoktan çizmişti bile.

13 YAŞINDAYKEN TÜRK HALK MÜZİĞİNDE HAYAT BULDU

Tatlıses'in Evi Yandı, "Gelen Mala Gelsin" Dedi Tatlıses'in Evi Yandı, "Gelen Mala Gelsin" Dedi

Hayatının geri kalanında hep halk müziği olacaktı. Vatani görevinin ardından evine geri döndü.Ama orada uzun süre kalmadı. Ablasının yaşadığı İstanbul'un Balat semtine yerleşti. 1961 yılında İstanbul Radyosu'nun açtığı sınavları kazanmasıyla da çocukluk hayalini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı. Radyo sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Kore Dağları'nda Kar Bölük Bölük adlı ilk 45'liğini çıkardı. Sonrasında Ankara Radyosu'nun açtığı sınavlara girdi ve onu da kazandı.

'PENCERENİN ALTINDAN GEÇERKEN UZAKTAN BAKIŞIRDIK'

Nuri Sesigüzel, eşi Aysel'e nasıl aşık olduğunu kelimelere dökmüştü. Eski bir röportajında şu sözleri söyledi: "17-18 yaşlarındaydım, kız benden 6 yaş büyük... Kızın elini bile tutmuşluğum yoktur... Öyle flört etmek, sinemaya gitmek desen zaten hayal; öldürürlerdi bizi. Pencerenin altından geçerken uzaktan bakışırdık, bazen de çeşme başında bir-iki laf ederdik, o kadar... Kara sevdaya tutulmuştum düpedüz. Betonların üzerinde yattım ölmek için..."