Okullar pazartesi açılıyor. Uzmanlar ise öğrenciler için çeşitli önerilerde bulunuyor Podolog Deniz Yahcı da yanlış ayakkabı seçiminin öğrenmeyi etkiliyor diyor

Bozova'da Taş Döşeme Çalışmaları Devam Ediyor Bozova'da Taş Döşeme Çalışmaları Devam Ediyor

YANLIŞ SEÇİM SAĞLIK SORUNLARINI BERABERİNDE GETİRİYOR

Okul çağının çocukların hızlı büyüdüğü bir dönem olduğunu hatırlatan Podolog Deniz Yahcı “Bu yüzden çocuklarla birlikte ayakkabı numaraları da büyürken genellikle 6 ayda bir 1 numara artış gözlemlenir. Bu nedenle “Büyük Numara Alalım Seneye de Giyer”, “Giydikçe Açılır” gibi halk arasında yaygın olan algılardan uzak durmalıyız. Seçim sırasında dikkat etmemiz gereken noktaların başında çocuğun fiziksel görünümü ve anotomisi geliyor. Çocuklarımızın boyu, kilosu, sportif faaliyetleri, varsa ayak problemleri (basış bozukluğu gibi ) dikkate alınarak seçim yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENME EKSİKLİĞİ ORTAYA ÇIKABİLİR

Çocuklarda en sık görülen ayak problemleri, ayak hastalıkları; içe basma, dışa basma ve düztabanlık gibi sorunların altını çizen Podolog Deniz Yahcı”Bu sorunlar tedavi edilmezse ayakkabı giymede zorlanma, ayak, ayak bileği, diz, kalça hatta omuriliklerde ağrıya neden olabileceği gibi gelişmelerinde de negatif etkileri gözlemlenebilir. Bu sorunlar; hareket kısıtlığına ve konsantrasyon bozukluğuna, dikkatin dağılmasına neden olabilir. Çocukların rahatça koşup oynayamama ve dikkatin ağrıya ya da hissiyata yönelmesinden dolayı sorun çözülmezse öğrenme eksikliğine kadar gidebilir. Bu da çocuk da psikolojik sorunlara, içe dönüklüğe dahi neden olabilir. “dedi.