Pamuk hasadının okulların açıldığı döneme denk geldiği bugünlerde Şanlıurfa’da binlerce öğrenci yeni ders yılında okul yerine tarlada pamuk topluyor

Onlardan biri de İncirli Ortaokulu öğrencisi Muhammet Ali Budak. Pamuk toplama sezonu bittikten sonra okula gecikmeli olarak başlayacak olan Muhammed Ali Budak,

Bu Hafta Şanlıurfa'da Hava Nasıl Olacak? Bu Hafta Şanlıurfa'da Hava Nasıl Olacak?

 “Biz kiloyla çalışıyoruz. Evde oturarak olmuyor bu işler. Babamıza yük olmak istemiyoruz.  Kalabalık bir aileyiz. Kilo başı ücret alıyoruz. Topladığımız 1 kilogram pamuk için 2 Lira kazanıyoruz. Bu sıcakta bir günde 100 kilogram pamuk toplamalıyım 200 TL kazanayım. Sabah saat 5’te pamuk toplamak için tarlaya geliyoruz. Akşama doğru saat 19.00’da tarladan ayrılıyoruz. Bir günde 200 TL kazanmak neyimize yetecek onu da sizin taktirinize bırakıyorum. “ dedi.

Muhammed Ali Budak’ın Çamlıdere Lisesine giden abisi İbrahim Budak da okul yerine tarlaya giden bir öğrenci.  Lise 1’inci sınıfa giden İbrahim Budak ise “Ekmek paramızı çıkarmak için mecbur tarlada çalışıyoruz. Bu sıcakta mecburuz. Oturduğumuzda para gelmiyor.

Mecbur çalışacağız. Ekmek paramız için şuanda okula gidemiyorum. Defter parası, çanta parası için mecbur çalışıyoruz. ”ifadelerini kullandı.(Lütfü AYDIN'ın Haberi)