Harran Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı bünyesinde otizm çocuklar için Türkiye’nin İlk Ve Tek Merkezi ‘Duyu Bütünleme Ünitesi’ açıldı.

Alanında Türkiye’de ilk olan bu birimde çocuklara yönelik etkin ergoterapi seansları uygulanacaktır.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyemiz Fethiye Kılıçaslan’ın öncülüğünde Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyemiz Nizar Polat, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Ali Tenik ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İsmail Palalı işbirliğinde yapılan proje kapsamında ‘Duyu Bütünleme Ünitesi’ vatandaşların hizmetine girdi.

FezPC6dXEAEi5WQ

Harran Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen ‘Duyu Bütünleme Eğitiminin Otizmli Çocukların ve Annelerinin Yaşadıkları Sorunlara Etkisi’ isimli ile proje dahilinde yapılan ünitenin açılışına, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nihat Denek ve akademisyenler katıldı.

Şuan 20 otizmli çocuğun faydalandığı ve her bir hastaya haftalık iki saat zaman ayıran ergoterapi uzmanı Elif Nur Göllü tarafından veriliyor. Harran Üniversitesi Hastanesi Osmanbey Yerleşkesinde yer alan Duyu Bütünleme Ünitesinin açılışında konuşan rektör Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik: “Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı bünyesinde Türkiye’nin ilk ve tek merkezi olan Duyu Bütünleme Ünitesi Şanlıurfa ve bölge şehirlerine büyük bir hizmet sunacaktır.  

FezO9D6XwAATryx

Şanlıurfa’da En Az Antibiyotik Yazan Hekimlere Ziyaret Şanlıurfa’da En Az Antibiyotik Yazan Hekimlere Ziyaret

Otizmde erken tanı çok önemlidir. Hastanemizde çocuklarımızın önce çocuk psikiyatri polikliniğinde muayenesi yapılacak sonra otizm tanısı belirlenen çocuklarımız zaman kaybetmeden merkezimizde uygulamalı olarak ergoterapi uzmanımız tarafından gereken eğitimler verilerek hastalıklarının tedavisinde aşama kaydedilmiş olacaktır. ”dedi.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyemiz Fethiye Kılıçaslan ise yaptığı açıklamada  “40-50 yıl önce otizm nadir rastlanan bir hastalıktı. Günümüzde ise artık otizm çok daha sık görülmektedir. Son araştırmalara göre, her 44 çocuktan birinin otizmli olduğu ifade edilmektedir. Şanlıurfa Otizmli Bireyleri Koruma ve Spor Eğitim Derneği desteği ve işbirliği ile sürdürülen projemiz Üniversite şehir işbirliğini de güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.