HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Eyyüpnebi’de halkın arsasının TOKİ’ye heba edildiğini ve Yeşildirek'te kentsel dönüşümün yapılmadığını söyledi

Başkan Çakmak, Kadın Liderler Ödülüne Layık Görüldü Başkan Çakmak, Kadın Liderler Ödülüne Layık Görüldü

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu kez gündemine Yeşildirek Mahallesindeki kentsel dönüşüm ve Eyyüp Nebi Sabır Evleri'ni aldı.
Her Cuma günü Şanlıurfa’nın farklı birkaç konusu gündemine alan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, halk adına yine hesap sordu.
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan birçok kez projesi değiştirilen Eyyüp Nebi Sabır Evleri için ve Yeşildirek Mahallesi'nde 20 yıldır söz verilip yapılmayan kentsel dönüşüm konusunda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine yüklendi.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan yaptığı videolu açıklamasında " Büyükşehir Belediyesi'nin, Şanlıurfa Yeşildirek Mahallesi'ndeki arsa ile takas ettiği yer burası.  Bir kısmı turizm amacıyla tadilattan geçirilmiş ve büyük bir kısmı ise atıl durumdadır. Siz turist olsanız gelip burada kalır mısınız? Yıllar önce Eyyüpnebi etrafındaki evleri boşaltmak için TOKİ tarafından bir proje yapılıyor. Proje ilk yapıldığı zaman; 300 metrekare ahır ve o ahırların üzerinde evler yapılacaktı. Fakat ne olduysa proje defalarca değiştirildi ve ortaya kibrit kutusu gibi evler çıktı

HER GELEN BAŞKAN SÖZ VERDİ. VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Eğer orada atıl durumda olan evleri değerlendirmek istiyorsanız, oradaki köyde ikamet eden yeni evli gençlere 150 bin TL gibi makul bir fiyat karşılığında satın. Onlarda ev sahibi olsun.

Yaklaşık 20 yıldır kentsel dönüşüm projesinde olan Haliliye ilçesine bağlı Yeşildirek Mahahalle sakinlerini ait arsanın şehre 100 km uzaklıkta ve yıllardır atıl durumda olan TOKİ'nin yapmış olduğu 'Eyyüp Nebi Sabır Evleri' ile takas edilsin. Yeşildirek Mahalle sakinlerinin, 50-60 yıllık evlerdir. Bu evler neredeyse üzerlerine yıkılacak

Her gelen başkan söz verdi. Verilen sözler tutulmadı. Mahalle sakinleri 20 yıldır ne evinin tadilatını yapabiliyor, ne satabiliyor, ne de yıkıp yeniden yapabiliyor. Sürekli kentsel dönüşüm başlayacak diyorlar. Buradan sesleniyoruz; yapmayacaksanız açık açık söyleyin 'biz yapmıyoruz.'  O zaman imar planında değişiklik yapın.  'Herkes kendi evini istediği gibi yapabilir, yıkıp yeniden imar edebilir.'  deyin. Ya bunun ruhsatını verin ya da buranın kentsel dönüşümünü sağlayın

Büyükşehir Belediyesi, şehrin göbeğindeki bir arsayı şehre 100 km uzaklıktaki Eyyüpnebi'de yıllar önce TOKİ tarafından yapılan ve atıl durumda olan bir projeyle takas etti. Bu arsa neden mahalle sakinleri için kullanılmadı?

Eğer sizin derdiniz TOKİ'nin oradaki zararını karşılamaksa, Hazine Bakanlığı TOKİ'nin zararını karşılasın. Neden halkın arsası TOKİ'ye feda ediliyor? Şehrin göbeğindeki bir arsa halkın değil de, belediye başkanının kendi arsası olsaydı, atıl bir projeyle takas eder miydi, etmez miydi?  Bunun cevabını versin"