"Özdiker Kuyumcular Çarşısı" ile ilgili kamulaştırma kararı 2020 yılında alındı. Resmi Gazete’de Ağustos 2020’de yayımlanan "Cumhurbaşkanı Kararları" kapsamında yıkılması planlanan çarşı ile ilgili kamulaştırılma yetkisi de Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. 

Gazeteci Veysel Polat'ın Acı Günü Gazeteci Veysel Polat'ın Acı Günü

Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar doğrultusunda Özdiker Kuyumcular Çarşısı yıkılarak yerine meydan yapılması kararlaştırıldı. Tartışmalar bundan sonra hararetlendi. 

Büyükşehir Belediyesi 122 iş yerinin bulunduğu Özdiker Kuyumcular Çarşısı esnafıyla peş peşe toplantı yaptı, iş yerlerine birçok kez değer biçildi, fakat bir türlü sonuç alınamadı. Yıkılsın, yıkılmasın tartışmaları sürerken, çarşının yıkım süreci tam anlamıyla yılan hikayesine döndü.

Büyükşehir Belediyesiyle karşı karşıya gelen çarşı esnafından bazıları verilen kamulaştırma ücretini hakkaniyetli bulmadı ve yıkıma rıza göstermedi. Dükkanlarını boşaltmak istemeyen, değerinin altında fiyat biçildiğini ileri süren birçok esnaf konuyu yargıya taşıdı. 

Büyükşehir Belediyesi ile Özdiker Pasajı arasında yürütülen müzakereler sonuç alınmayınca iş makineleri bir hafta sonu gece vakti yıkımı gerçekleştirdi.

11 Şubatta yıkılan Özdiker Pasajı, o günden sonra otoparkına dönüştü. Projenin hayata geçmesi için en az bir yıl alacak. Bu süre içerisinde Özdiker Pasajı'nın yeri otopark olarak kullanılmaya devam edeceğe benziyor.

Editör: Urfadasin Haber