Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesi Veysel Karani Mahallesindeki Mehmet Özlek Caminde, emekli müftü Hanif Burun ile ilgili krizi yaşanıyor. 

Urfa Kalesi Etrafında Gezinirken Ayağı Kaydı Ağır Yaralandı Urfa Kalesi Etrafında Gezinirken Ayağı Kaydı Ağır Yaralandı

Camide hiçbir resmi görevi olmadığı halde daha önce camide 4 yıl görev yapan imamın sesi güzel olmadığını iddia ederek tayinini çıkarttığı ileri sürülen emekli müftü Hanif Burun’un bu kez de caminin mevcut imamının tayinini çıkartmak için il müftüsü ile kulis yaptığı iddia edildi.

Emekli müftü Hanif Burun’nun bu tutumundan rahatsız olan Mehmet Özlek Caminin cemaati, mahalle muhtarı Cumhurbaşkanlığı İletişim merkezi CİMER’e şikayet dilekçeleri gönderdi. Veysel Karani Mahalle Muhtarı Sadık Salar, emekli müftü Hanif Burun ile ilgili yaşadıkları krizi İl Müftüsü Ramazan Tolan’a ilettiğini ancak bir netice alamadığını dile getirdi. 

EMEKLİ MÜFTÜ CAMİMİZE DADANDI

Veysel Karani Mahalle Muhtarı Sadık Salar Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada emekli müftü ile ilgili yaşadıkları krizi şöyle anlattı; “Bir cami hocamız vardı emekli bir müftümüz geldi camiye dadandı. Bu emekli müftü bize diyor ki ‘Bu hocamızın sesi iyi değil.’ Emekli müftü beye dedim ki bu hocamız 4 yıldır burada. Şimdiye kadar iyiydi de şimdi mi kötü oldu. Bu imamızdan ne istiyorsun. Emekli müftü sonra il müftüsüyle diyaloga geçti.  Sait hocamızı aldılar buradan gönderdiler. 

CAMİMİ BİR HOCASINI GÖNDERDİLER ŞİMDİ YENİ GELENİ DE GÖNDERECEKLER 

Sonra şuan ki Ömer Faruk isminde hocamız geldi. İl müftüsünün atamasıyla geldi.  Sağ olsun değerli bir insan. Cami cemaatine yakın. Cami cemaatimiz de Ömer Faruk hocamızı seviyor. Yani dört dörtlük bir insan. Ömer Faruk hocayla mahallem adına milletimiz adına görüştük. Dedim ki Haliliye Belediye Başkanıyla görüşecem bize camimiz konusunda yardımcı olsun. Buraya bir lojman yaptıralım. Siz de lojmanda kalırsınız. Hocamız olarak cami cemaatine daha faydalı olursunuz. 

CAMİMİZİN İHTİYACI İÇİN MUHTAR OLARAK KATKI SUNUYORUM

Daha sonra Haliliye Belediye Başkanımız Mehmet Canpolat’ı bir Cuma namazında camimize davet ettik. Sağ olsun geldi. Ben de muhtar olarak mahalle sakinlerim adına, cami cemaatimiz adına camimize bir lojman yapalım dedim. Sağ olsun Mehmet Canpolat başkanımız ‘Siz ne derseniz o olsun ‘ sözünü verdi ve sonra da bize malzeme gönderdi.  Cami imamız Ömer Faruk hocamız ile birlikte İl Müftümüzün yanına gittik. Görüşmemizde bize direk ‘Bu camiye lojman yapılmayacak ‘ dedi.

CAMİ İMAMINA EMEKLİ MÜFTÜ YÜZÜNDEN FIRÇA ATILDI İDDİASI 

Ben de bu lojmanımızı yapmak zorundayız dedim. Hocamız her zaman burada olsun. Vatandaşlarımıza faydalı olsun. Tabi daha sonra bürokrasi gereği Ömer Faruk hocayı tekrar çağırdı ve ‘Sen neden emekli müftüye taş atıyorsun? Emekli Müftüyü neden milletin gözünde küçültüyorsun?’ şeklinde sitem ettiklerini öğrendik.

BU SORUNU CİMER’E DE YAZDIM! İNŞALLAH SAYIN VALİMİZDE BİZİ DUYMUŞ OLUR 

Bu görüşmenin ardından şimdi camimizin imamı Ömer Faruk hocamızın tayinini çıkartacaklar. Biz mahalle sakinleri, cami cemaati olarak Ömer Faruk hocanın buradan gitmesi istemiyoruz. Çünkü faydalı bir insan. Ben bu sorunu CİMER’e yazdım. İnşallah CİMER’den fayda görürüz. Bu süreçte sayın valimiz de inşallah bizi duymuş olur.”