Pas lekelerini çıkarmak zorlu ve bir hayli uğraştırıcı olabiliyor. Ancak doğru bir şekilde müdahale edildiğinde bu lekelerden kurtulmak o kadar da zor değil.

Şanlıurfalı Kadınlardan Büyükşehir Kurslarına Yoğun İlgi Şanlıurfalı Kadınlardan Büyükşehir Kurslarına Yoğun İlgi

Peki pas lekesi nasıl çıkar? Kıyafet, halı, kumaş ve demirden pas lekesini çıkarmanın püf noktaları ve yolları...
Pas lekeleri, bulaştığı yerden zor çıkarılabiliyor. Bazen yanlış uygulamalarla bu lekeleri temizlemeye çalışmak işleri daha da zorlaştırabiliyor. Ancak birkaç pratik yöntemle bu lekelerden kurtulmak mümkün. Peki pas lekesi nasıl çıkar? İşte konuyla ilgili detaylar...

KIYAFETTEKİ PAS LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Kıyafetinize pas lekesi bulaşırsa, lekeli bölgeye limon suyu damlatın. Ardından lekeyi dağıtmadan bir bez yardımıyla silin. Daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Kıyafetiniz kuruduktan sonra lekenin kaybolduğunu görebilirsiniz.

KUMAŞTAKİ PAS LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Kumaşta oluşan pas lekesini temizlemek için sirke ve limon uygulamasını deneyebilirsiniz. Bunun için pasın olduğu bölgeye limon ve sirke uygulayın ve bir süre bekletin. Ardından çitileyip durulayın ve çamaşır makinesinde tekrar yıkayın.
DEMİRDEN PAS LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Pek çok alanın temizliğinde tercih edilen karbonat, pas lekesinin çıkarılmasında yardımcı olabilir. Paslı bölgeye bolca karbonat dökün. Bu şekilde birkaç saat bekletin. Ardında karbonatı, bulaşık teli ve diş fırçası yardımıyla ovalayın.

HALIDAN PAS LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Halıdan pas lekesinin çıkarmak için ise nemli bir süngere biraz bulaşık deterjanı koyun ve lekeniz üzerinde bekletin. Daha sonra suya batırılmış beyaz bir havluyla çektirin.

Pas lekesinin geçtiğini gördüğünüz zaman çektirme işlemine devam edin. Eğer geçmediyse lekenin üzerine limon suyu döküp biraz bekletin ve nemli bir bezle silin.