Birçok hastalığa iyi gelen Patlıcanın faydaları saymakla bitmiyor. Patlıcan sapına kadar faydalı olmasını ise doktorlar bile söylüyor.

Türkiye’nin en lezzetli patlıcanı Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yetişiyor. Birecik patlıcanını lezzetli kılan ise Fırat Nehri üzerine kurulan baraj sonrasında nehrin su seviyesin düştüğü alanda yetiştirilmesinden kaynaklanıyor. 

Çoğu kişi tarafından bilinmediği için hiç kullanılmadan kesilip çöpe atılan patlıcan sapının bilinmeyen çok önemli faydaları bulunuyor. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı da iyi geliyor.

Karın Ağrısıyla Gitti, Kalın Bağırsağında Delik Çıktı Karın Ağrısıyla Gitti, Kalın Bağırsağında Delik Çıktı

HEMOROİD(BASUR) GİDERMEYE İYİ GELİYOR

A, B1, B2 ve C vitaminlerini içeren patlıcan sapı hemoroid, cilt ve saç sağılığı gibi sorunlarını gidermeye, hatta bağışıklık sistemini güçlendirmeye de iyi geliyor.

A ve B1 vitaminleri sayesinde göz sağlığına katkıda bulunan patlıcan sapı, sahip olduğu lifli yapı sayesinde sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına destek oluyor. C vitamini ile cilde parlaklık veriyor. Solunum yolu hastalıklarına karşı da koruyor. Sahip olduğu doğal nikotin ile sigarayı bırakmak isteyen kişilere kolaylık sağlıyor.

VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİ ATIYOR

Ispanaktan sonra en zengin demir içeren sebze olan patlıcan sapı yorgunluğun giderilmesini ve demir emiliminin artmasını sağlıyor, İnsülin direncini dengeliyor. Antioksidan yapısından da zengin olduğu için vücuttaki toksinlerin atımını kolaylaştırıyor.

Ancak bu kürü uygularken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Bu 5 günlük süreç içerisinde bulgur, domates, turşu, sirkeli, mayalı ve acılı (pul biber, isot ve acı biber)yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Çünkü bu besinler hemoriod gibi hastalıkları tetikleyebiliyor.

patlacan

Patlıcan Saplı Karışım Tarifi; Malzemeler;
10 patlıcan sapı -12 bardak su -1/2 çay bardağı limon suyu -1 tatlı kaşığı tuz
Hazırlanış; 
Kesilen patlıcan saplarını bir tencereye alın ve malzemeleri ekleyin. Kaynayıncaya kadar kapağını açmamaya dikkat edin, hatta soğutmak için dahi açmayın. Yeteri kadar soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı 5 gün boyunca sabah akşam aç karnına için.