Duayen futbol yorumcusu Reşit Ömer Kükner, eline bir bıçak aldı, kendi köyü Tülmen’de araziye çıktı.

Atatürk baraj gölü civarı, Nevali Çori'ye çok yakın bir noktada keklik ve ötücü kuş sesleri arasında 8 kilometrelik yürüyüş yaparak avcı-toplayıcı genlerini konuşturan Reşit Ömer Kükner, Baharın habercisi kemeyi, bıçakla toprağı deşerek aramaya başladı. 

Yöresel kıyafetleri ile arazide keme arayışını sürdüren Reşit Ömer Kükner, “Urfa kırsalında bulduğum ilk trüf (keme). Üç saatte bir tane daha çıkardım.” diyerek sevincini çektiği videoda paylaştı. 

O anları sosyal medya paylaşan Reşit Ömer Kükner, “Avcı-toplayıcı genler hepimizde var. Urfa kırsalında bulduğum ilk trüf (keme). Üç saatte bir tane daha çıkardım.

Atatürk baraj gölü civarı, Nevali Çori'ye çok yakın bir nokta. Keklik ve ötücü kuş sesleri arasında 8 km yürüyüş. “ ifadelerini kullandı.

Bu arada Anadolu'da bahar aylarında yağmurların ardından doğal yetişen keme mantarının kilogramı, boyutuna göre Urfa'da 350 ile 650 TL arasında satılıyor. Özellikle Fransız mutfağının vazgeçilmezlerinden trüf mantarının farklı bir türü olan keme, fiyatı yüksek olsa da Urfa ve bölgede genellikle kebap ve tava olarak tüketiliyor.

Editör: Urfadasin Haber