Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi, Şair Nabi anısına ‘Şiir Programı’ düzenlendi. Programda Musa Kaldı da kaside ve gazeller seslendirdi.

Bu yıl birincisi düzenlenen, “Şair Nabi Şiir Akşamı” programı Şair Nabi Evinde birçok şairin katılımıyla gerçekleşti.

Sunuculuğunu Gül San’ın operatörlüğünü ise, Eyyüp Azlal’ın  yaptığı programa, TYB Şanlıurfa Şubesi Onursal Başkanı Cuma Ağaç, Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Adil Saraç, Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Ekrem Bektaş ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaplan Üstüner, El Fırat Kültür Evi Sorumlusu Hattab El Ömer, TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Doç. Dr. Mahmut Kaya ile TYB üyesi ve bir çok birçok şiir gönüllüsü katıldı.

şair nabi3

Programın açılış konuşmasını yapan TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Doç. Dr. Mahmut Kaya; “Çok değerli şiir dostları, Şair Nabi anısına düzenlemiş olduğumuz şiir programına hepiniz hoş geldiniz. Konuşmamın başında, öncelikle şu an içinde bulunduğumuz bu Urfa evinin Şair Nabi ismi ile yaşatılmasına destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeynel Abidin Beyazgül’e, bu fikrin olgunlaşması ve evin ihtiyaçlarının karşılanmasında emekleri olan Büyükşehir Meclis Başkanvekili Sayın Ahmet Kaytan’a, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Dr. Fatma Şeker ve emeği geçen tüm herkese derneğimiz adına teşekkür ederim. Malum olduğu üzere Şair Nabi Melikü'ş-Şuarâ olarak bilinen hikemi şiirin önemli bir şahsiyeti ve Urfa’mızın medarı iftiharıdır. Bu ismin yaşatılması büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda Şair Nabi evi olarak tahsis edilen bu mekanda şehrimizdeki tüm şiir dostlarının desteği ile büyük şair Yusuf Nabi’nin adını yaşatmış olacağız ve gelecek nesillere eserlerinin, fikirlerinin tanıtımını sağlamış olacağız. Bu programı da onun aziz hatırasını yaşatmak adına tertiplemiş bulunuyoruz. Gecemize iştirak eden tüm şiir dostlarına, hassaten programın organizasyonunda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi olarak şehrimizin kültür ve sanat faaliyetlerinde tüm kurumlarımızı destekleyeceğimizi buradan ifade etmek istiyorum.” dedi.

şair nabi2

Açılış konuşmasından sonra Prof. Dr. Ekrem Bektaş, Prof. Dr. Kaplan Üstüner ve TYB Şanlıurfa Şubesi Onursal Başkanı Cuma Ağaç, Şair Nabi’nin hayatı ve şiir anlayışına yönelik açıklamalarda bulundular. 

Urfa’dan Bin Kilometre Yaptılar Bezelye Toplamaya Gittiler Urfa’dan Bin Kilometre Yaptılar Bezelye Toplamaya Gittiler

Gecede Mahmut Karakaş, Adil Saraç, Arif Toprak, Ahmet Abdulkerim, Cuma Ağaç, Ekrem Bektaş, Eyyüp Azlal, Fuat Rastgeldi, Gül Kaçar, Gülseren Kaplan, Halil Orhan Aslan, İbrahim Tezölmez, Ali Tutluoğlu, Kamile Özdemir, Kaplan Üstüner, Mehmet Böke, Mehmet Emin Karahan, Mehmet Nur Şanda, Mehmet Sarmış, Meral Bayat İnat, Ozan Halil Manuş, Ömer Faruk Kazancı kendi şiirlerini ve Şair Nabi’ye ait şiirler okudular. 

Ayrıca Suriyeli sanatçı Müfid İsmail Uduyla, Urfalı bestekar ve ses sanatçısı Musa Kaldı da kaside ve gazeller seslendirdiler.