Hem meyve olarak hem de tatlılarda sık olarak kullanılan, yaz aylarının vazgeçilmezi olan kirazın kendisi kendisi kadar sapı da faydalı

 Son zamanlarda oldukça ilgi gören kiraz sapının çayı da banyosu da vücudu canlandırıyor, yeniliyor... İşte kiraz sapının kullanmaya artıracak faydaları...

Eczane Çalışanları Başkan Beyazgül'den Uzatma İstedi Eczane Çalışanları Başkan Beyazgül'den Uzatma İstedi

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ

Kiraz sapları, antienflamasyon ve potasyum kaynağı açısında iyi bir idrar söktürücüdür. 

İLTİHAP ÖNLEYİCİ

İltihap önleyici özelliklerinden dolayı böbrek temizliğinde etkili olan kiraz sapı, böbrek taşı ve böbrekten dolayı meydana gelebilecek olan hastalıkları önler. 

10606_2 (1)

İLTİHAPALANMALARI AZALTIR

Antienflamsyon ve flavonoidler açısından zengin olan kiraz sapları, gut ve romatizma hastalıklarının neden olduğu şiddetli ağrılara ve iltihaplanmalara karşı etki sağlar. 

REGL AĞRILARINI HAFİFLETİRKİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR

Kiraz sapında bulunan antioksidanlar, flavonoidler sayesinde kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihi olacağı kiraz sapları, tüketileceği zaman vücuttaki toksinleri ve ödemleri atarak kilo vermeyi kolaylaştırır. 

10606_3

İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONLARINI AZALTIR

Kiraz sapları antiseptik özelliklerinden dolayı idrar yollarında meydana gelen enfeksiyon, şiddetli ağrılar, idrar kaçırma, idrar yaparken yaşanan kanamalar için etki sağlar, ağrıyı hafifletir ve sakinleşmeyi sağlar. 
Regl döneminde şiddetlenen karın ağrısına iyi gelen kiraz sapı, ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için ilaç kadar etki sağlar.

KİRAZ SAPI NASIL KULLANILIR?

ÇAY: Kurutulmuş olan kiraz sapları kaynamakta olan suyun içerisine 20 25 adet olarak atılır. 10 dakika boyunca dinlenmeye bırakılan çay, kaynadıktan sonra tüketmeye hazır hale gelir. Kiraz sapı çayını sabahları açken tüketmek daha da fayda sağlayabilir. 

10606_5

BANYO: Kaynamakta olan suyun içerisine atılacak olan 20 25 adet kiraz sapı kaynatılır. Duş alınacağı zaman vücuduna dökülen su cilt gözenekleri dahil vücutta rahatlama sağlayacaktır. Bacak ve ayak ağrısı bulunan kişiler küvete dolduracağı kiraz sapı suyu ile ayaklarını 5 dakika boyunca dinlendirirse ağrılar hafifleyecektir. 

10606_6

MASKE: Hazırlanan kiraz sapı çayı biraz soğumaya bırakıldıktan sonra temizlenmiş olan cilde pamuk yardımı ile uygulanabilir. Gözeneklerin açılmasını ve sıklaşmasını sağlayacak olan maske hafta 1 2 kere uygulanabilir. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER: Kiraz sapı çayının günde 1 bardaktan fazla tüketilmesi sağlığı olumsuz etkileyebilir. Özellikle karaciğer, tansiyon ve diyabet hastalığı riski bulunan kişilerin tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmez

10606_9.