Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesinin 2013 yılında "sakin şehir" ağına dahil ettiği Halfeti, tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle bölgenin "saklı cenneti" olarak nitelendiriliyor.

Yılın her döneminde binlerce kişinin ziyaret ettiği ilçe, kendine has coğrafi özellikleriyle dünyada sadece yörede yetişen "karagül" bitkisini de barındırıyor.

Trafik Kurallarını İhlal Eden Sürücüler KGYS Kameralarına Takıldı Trafik Kurallarını İhlal Eden Sürücüler KGYS Kameralarına Takıldı

Yılın Nisan-Mayıs ve Kasım-Aralık ayları olmak üzere iki kez hasadı yapılan Karagülün ilk hasadı görevlilerce yapıldı.

Halfeti'yi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği karagül ile birlikte yeşilgül de turizm ekonomisine katkı sunuyor. Karagül kurutulduktan sonra kolonya, parfüm, lokum, çikolata, reçel, çay ve gülsuyu olarak elde ediliyor.

Halfeti Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü bünyesindeki serada yetiştirilen karagüller, burada görevliler tarafından özenle kesilerek toplanmaya başladı.

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün sosyal medya hesabından konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada sadece Halfeti İlçesinde yetişen ancak ekolojik değişiklikler nedeniyle üretimi durma noktasına gelen Karagül’ün; korunması, çoğaltılması ve üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Yeşilözen Mahallesinde bulunan İlçe Müdürlüğümüze ait Karagül Serasında yılın ilk hasadı İlçe Müdürlüğümüz personellerince yapılmıştır.”

Editör: Mehmet Fatih Aslan