Kaynak Yaparken Kuru Otlar Tutuştu, Kışlaya Sıçrayan Yangın Korkuttu Kaynak Yaparken Kuru Otlar Tutuştu, Kışlaya Sıçrayan Yangın Korkuttu

Halfeti’nin 3 katlı ilk tarihi yapısı olana ve 1800’lü yılların sonunda Ağarlardan, Salih Ağa tarafından yaptırılan söz konusu konağı 2016 yılında satın alan Cevher İlhan, TKDK hibe desteği ile ayağa kaldırdı. 

ilk yapıldığında Halep’ten gelen ustalar tarafından yapıldığı bilinen konağın sonraki yıllarda birkaç kez el değiştirdiği ve ağır derecede tahrip olduğunu belirten mimar Cevher İlhan “Biz bu konağı 2016 yılında Cevher Mimarlık olarak satın aldıktan sonra TKDK hibeleriyle iyice bir elden geçirip turizme kazandırdık. ”dedi.

Halfeti Koankalrı2

Halfeti’nin geleneksel mimarisinin etkileyici bir örneği olan Cevher Konağı şimdilerde otantik yapısı, geniş terasları ve Fırat’ın eşsiz manzarasıyla misafirlerine ferah bir oturum ve konaklama imkânı sunuyor.

Bunun gibi konaklar Halfeti'de çokça bulunuyor.Kimi halen ayağa kaldırılmayı bekliyor. Kimi ise restoro edilip turizme bir bir kazandırılıyor.

Bu arada Halfeti’de mülkiyeti kaymakamlığa ait bir  tarihi konak 3 kez restore edildi. Yaklaşık 5 yıl önce tamamen yıkılarak mimari yapıya uygun bir şekilde projelendirilip yeniden inşa edilen yapı, şu an atıl bir halde bekliyor. Kıyı şeridinde yer alan binanın turizme katkı sağlayacak şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen ŞUTSO Turizm Meslek Komitesi Başkanı M. Kamil Türkmen, “Cami olabilir” önerisinde bulundu. Kaymakamlık ise tarihi konağı toplantı amaçlı kullanmayı planlıyor.