Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat günü 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem Şanlıurfa’yı da derinden sarstı.
Depremler sırasında binlerce bina çöktü, binlerce kişi enkaz altında kaldı. 45 binin üzerinde kişinin can verdiği depremler, 11 ili etkiledi.

Sel Gitti Balçık Kaldı! Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinin İşte Son Hali Sel Gitti Balçık Kaldı! Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinin İşte Son Hali

Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Kilis ve Elazığ’da büyük yıkım olurken, şehirler adeta kimlik değiştirdi.

Artçıların şiddetle sürdüğü şehirlerde yaşayanların büyük çoğunluğu ise hayatta kalabilmek için yollara döküldü. Deprem bölgesinde kalanlar da çadırlarda ve konteyner evlerde kalmaya başladı.

Bazı şehirlerde hasar tespit çalışmaları, bazılarında da enkazların taşınması devam ederken depremde Şanlıurfa Arkeoloji müzesinin yada müze içerisindeki eserlerin hasar görüp görmediği merak konusu olmuştu.

Arkeoloji dünyasının merakını giderecek açıklama Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun’dan geldi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun Şanlıurfa Müzesi'nde yaklaşık 15 eserin zararlar gördüğünü söyledi.