Eyyübiye ilçesinde 29 bin metrekarelik bir alana kurulan Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müze Kompleksi, Türkiye’nin en büyük müzesi konumunda bulunuyor.

Başkan Beyazgül, ‘’Halil İbrahim Bereketiyle Sofralarımızı Kurduk’’ Başkan Beyazgül, ‘’Halil İbrahim Bereketiyle Sofralarımızı Kurduk’’

Her yıl binlerce kişiyi tarih yolculuğuna çıkaran müze daha fazla ilgi görüyor.

2 milyon yıl öncesine uzanan Paleolitik Dönem'e (Kaba Taş Devri) ait birçok kabartma ve heykel sergilendiği müzedeki eserler, insanlık tarihinin bilinen en eski eserleri olması nedeniyle büyük bir öneme sahip ve insan ve hayvan figürlerinden oluşan heykeller 10 -12 metre yüksekliğinde.

Neolitik Dönem'e (Cilalı Taş Devri) ait eserler ise müzenin ikinci bölümünde yer alıyor. Bu bölümde insanlığın kullandığı en eski silahlar ve aletler sergilenmektedir. Bal mumundan yapılmış heykeller ile birlikte dönemin yaşam koşullarına ait izlenimler de ziyaretçilere aktarılıyor. Müzenin üçüncü bölümünde Bakır Çağı adıyla da bilinen Kalkeolitik Dönem'e ait çanaklar, süs eşyaları ve çömlekler sergileniyor.

Müzeyi ziyaret edenler Demir ve Tunç Çağına ait eserleri de görebilir. Meteorit adlı özel bir madenden yapılan kılıçlar ve diğer gereçler de Demir Çağı Salonunda yer alıyor. Tunç Çağı salonunda ise boğa figürleri, kolyeler ve çanaklar bulunuyor. Müzenin en çok ilgi gören salonlarından bir diğerinde ise İslam Dönemi salonu, bu salonda ilk İslami eserlere dair birçok bilgi ve tarihi kalıntı sergileniyor.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Balıklıgöl Heykeli (Urfa Heykeli), Eros ve Psykhe Kabartmaları, Nike Heykeli (Zafer Tanrıçası), Göz İdolleri, Yılanlı Kafa, Göbeklitepe Totem Dikmesi, Taş Kase Parçası gibi önemli eserlere ev sahipliği yapıyor.

2022’de Ziyaretçi Rekoru Kırıldı

Her yıl daha fazla turistin ziyaret ettiği müze geçen yıl rekor kırarak, 300 bin kişi tarafından gezildi.

Böylece müze açıldığı 2015 yılından bu yana ilk kez bu kadar yüksek sayıda ziyaretçiyi ağırlamış oldu.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, 15 Kasım'da başlayıp 1 Nisan'da biten kış döneminde saat 08.00 - 17.00 saatleri arasında, 1 Nisandan itibaren başlayan yaz döneminde ise açılış saati 10.00 ile 17.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

Müzenin 2023 yılı giriş ücreti ise 18 lira, 18 yaşından küçükler müzeyi ücretsiz gezebilir.