Şanlıurfa Barosu'nun hazırladığı 2 polisin şehit olmasına neden olan Mehmet Aslan’ın çatışmada değil işkence ile öldürüldüğü raporu beyin yaktı.

Şanlıurfa Barosu insan Hakları Merkezi’nin, Mehmet Aslan’ın işkence ile öldürüldüğüne dair hazırladığı raporda, İşkencenin insanlık suçu olduğu hatırlatıldı. Gerek ulusal gerekse uluslararası mevzuatta bu suçun hiçbir istisnası olmadığının dile getirildiği raporda,  bu suçu işleyen sorumluların etkin bir soruşturma ile tespit edilip yargılanması gerektiği, soruşturma açılması talep edildi.

Gözden kaçırmayın

19 Mayıs Harran'da Coşkuyla Kutlandı 19 Mayıs Harran'da Coşkuyla Kutlandı

Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı 9 sayfalık detaylı raporda “Ulusal ve uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde bağımsız denetim mekanizmalarının oluşturulması için devlet yetkililerini derhal gerekli çalışmaları başlatmaya davet ediyoruz. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının bu konuyla ilgili bir an önce etkin ve hızlı bir soruşturma gerçekleştirmesini talep ediyoruz. Ayrıca söz konusu yaşanan hak ihlallerine karşı Adalet Bakanlığını, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu göreve davet ediyoruz.” denildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Bu arada Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde geçtiğimiz ay, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülen bir çalışma kapsamında takibe alınan şüpheli, polis memurlarına ateş açmıştı. 2 polis şehit olmuştu. Şüphelinin ertesi gün Haliliye İlçesi'ne bağlı Kaynaklı Mahallesinde kolluk tarafından çıkan çatışmada ölü ele geçirildiği açıklanmıştı.

İŞTE RAPORUN TAMAMI! OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Öte yandan Şanlıurfa Barosu, Komiser Yardımcısı Abdullah Yasir Binici ile polis memuru Cemal Bozkurt'un ölümüne neden olan Mehmet Aslan’ın ölümüne ilişkin hak ihlalleri olduğu iddiasıyla ilgli raporun tamamını okumak için LİNKİ TIKLAYIN