İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında çıkan hapis ve siyaset yasağı sonrası birçok farklı kesimden tepkiler yükselirken Şanlıurfa Barosu da bir tepki gösterdi.

Bugün tarihi bir hukuksuzluğun daha yaşandığını, bu davanın siyasi bir dava olduğunu ve bu davayla İstanbul’da yaşayan 16 milyon vatandaşın iradesine darbe vurulduğunun aktarıldığı Şanlıurfa Barosu’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Özdiker Pasajının Boşaltılan Dükkanları Oto Galeri ve İt Barınağına Döndü! Özdiker Pasajının Boşaltılan Dükkanları Oto Galeri ve İt Barınağına Döndü!

YARGI SİYASİ İKTİDARIN DİZAYN ARACI DEĞİLDİR 
“Bugün İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası verilmiştir. 

Bugün tarihi bir hukuksuzluk daha yaşanmıştır, bu dava siyasi bir davadır. İstanbul’da yaşayan 16 milyon vatandaşımızın iradesine darbe vurulmuştur.
 Yargı siyasi iktidarın dizayn aracı değildir. Hukuk devletinin temel unsuru olan yargı bağımsızlığı, seçme ve seçilme hakkı ve hukukun üstünlüğü ilkelerine aykırı davranılamaz.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE HUKUKA GÜVEN AĞIR YARA ALMIŞTIR

Yargı bağımsızlığı ve hukuka güven ağır yara almıştır. Yargının siyasallaştırılarak daha önceki uygulamalarında olduğu gibi siyasi yasaklar, siyasilerin dokunulmazlıklarının kaldırılarak tutuklanmaları ve kayyum atamalarında bir sindirme aracı olarak kullanılmasına karşı mücadelemize devam edeceğiz”