Bölgede geçmiş yıllarda sürüler halinde yaşayan ve bundan dolayı türkülere konu olan ceylanlar, nesli tükenme tehlikesine girmesi üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait Şanlıurfa 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonu'nda 2005 yılında koruma altına alındı.

"Gazella marica" türü ceylanların sayısı yapılan çalışmalarla her geçen yıl artarken, bu ceylanların bir kısmı Şanlıurfa ve Şırnak'ta doğal yaşam alanlarına bırakıldı. Şu anda yavrulama döneminde bulunan ceylanlar, görevliler tarafından 7 gün 24 saat dürbün, termal kamera ve drone ile izlenerek korunuyor.

Her yıl Nisan-Mayıs aylarında doğum yapmaya başlayan ceylanların ilk yavruları dünyaya gelmeye başladı. 

Doğa Korumu ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa bozkırlarında dünyaya gelen yavru bir ceylanın fotoğrafını paylaştı.

Hırsızların Haberini Yapan Muhabirin, Motosikletini Çalan Hırsızlar Sırra Kadem Bastı Hırsızların Haberini Yapan Muhabirin, Motosikletini Çalan Hırsızlar Sırra Kadem Bastı

Paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

“Şanlıurfa Bozkırlarında Koruma altında bulunan Şanlıurfa Ceylanlarının Yılın ilk yavru ceylanları dünyaya ‘merhaba’ dedi”

Editör: Mehmet Fatih Aslan