Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile organize edilen Şanlıurfa Erken Çocukluk Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek. 

Erken çocukluk eğitimcilerinin mesleki uygulamalarının niteliğini ve psikolojik dayanıklılık, mesleki yeterlilik ve motivasyon düzeylerini arttırmak amacıyla “Sıfır Noktasından Geleceğe” temasıyla düzenlenecek olan zirve, 12-13 Mayıs tarihlerinde GAP Tarımsal Araştırma Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirecek. 

Gözden kaçırmayın

Dalgın Sürücü, El Frenini Çekmeyi Unutup Gitti  Dalgın Sürücü, El Frenini Çekmeyi Unutup Gitti 

Erken Çocukluk Zirvesi'nde okul öncesi eğitim alanından davet edilen akademisyenler, çalışmalarını Şanlıurfa’da bulunan yaklaşık 600 okul öncesi öğretmenine aktaracak. 

Erken Çocukluk Nedir?

Bir toplumun büyümesi, ilerlemesi ve gelişmesi için en önemli ihtiyaç eğitimdir. Erken Çocukluk eğitimi de eğitimin ilk basamağıdır.

Erken çocukluk dönemlerinin ve eğitiminin göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğu bilinmekte, bilimsel olarak; erken yaşların çocuğun zekâ, kişilik ve sosyal gelişiminde çok önemli olduğu ve bu yaşlardaki ihmalin olumsuz etkilerinin sonraki dönemleri de etkilediği görülmüştür.

Araştırmalar, çocukların büyüme ve gelişimini destekleyen deneyim fırsatlarının, gelişimin hassas olduğu dönemlerde sağlanmasının önemini vurgulamaktadır.

Erken çocukluk eğitimcileri küçük çocukları formal eğitime hazırlama ve yaşam boyu sürdürecekleri öğrenmeye karşı olumlu tutum kazandırma sorumluluğu altındadır. Erken çocukluk eğitimcilerinin bilgi, beceri ve uygulamaları, bir çocuğun ne kadar öğrendiğini ve okul hayatına ne kadar hazır olduğunu belirlemede önemli bir faktördür.