Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Genel Sekreteri Müslüm Çoban, kendi köyü de olan Esemkulu köyünde petrol aramasını köylülerin, muhtarın haberi olmadan ve fıstık bahçelerine zarar verilerek yapılmasına tepki gösterdi.

Müslüm Çoban yaptğı açıklamada şu ifadeleri kullandı; "Şanlıurfa Karaköprü İlçesine bağlı Esemkulu Köyünde Muhtara, köylülere ve tapulu arazisi olan köylülere haber vermeden Türkiye Petrolleri Anonim Şirketine bağlı olarak kurulmuş olan Turkish Petroleum International Company (TPIC) tarafından Fıstık bahçeleri ve tarlalar dozer tarafından yol açılmış, ağaçlar kesilip, bahçelerin etrafında ki ihata duvarları yıkılmıştır.

Doğalgaz ve petrol araması için sondaj yapılacak alanın yaklaşık 150 ile 200 yıl önce Esemkulu Köyünün ilk yerleşim olduğu, 1800 ile 2000 yıllık Roma İmparatorluğu Dönemine ait kaya mezarları, ibadet yerleri bulunmakta.

Ayrıca Türkiye’de ilk ekilmiş olan yaklaşık 750 yıllık Antep Fıstığı ağaçları ile coğrafi işaret tescili yapılmış olan Urfa Keten Köyneği Fıstık ağaçları ve bahçeleri bulunmaktadır. Esemkulu Köyü Muhtarı Mehmet Öncel’in de haberinin olmadığı, köylülülerin ve tapulu arazi sahiplerinin bilgisi dışında yapılan bu çalışmalar hem sit alanı niteliği taşıyan hemde Urfa Keten Köyneği fıstığı ve Antep Fıstığı ağaçları, incir ve zeytin ağaçları büyük zarar görecektir. Esemkulu Köyü içinde ayrıca tarihi bir Höyükte bulunmaktadır. "

Siverek'te İlaçlama Makinesinin Altında Kalan Çocuk Hayatını Kaybetti Siverek'te İlaçlama Makinesinin Altında Kalan Çocuk Hayatını Kaybetti

Esemkulu Köyünden Nazif Çoban ve Resul Çoban da “ haberimiz olmadan ne muhtarın ne köylülerin ve bize hiç haber vermeden tapulu bahçelerinize yapılan bu olayı kabul etmiyoruz. Petrol ve doğalgaz araması yapılacaksa bile tarihe ve tarım alanlarına zarar vermeden yapılması gerekiyor."ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber