Şanlıurfa’da el üstünde tutulan ve memleketinden daha çok değer verilen Celalettin Güvenç’in siyasette bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu. Zira son genel seçimlerde partisi onu milletvekili adayı da göstermemişti.

Şanlıurfa’da önemli hizmetlere imza atan Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin kurumsallaşmasına büyük emekler sabretmişti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinde kısa dönem başkanlık yapan Celalettin Güven 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken seçimde memleketi Kahramanmaraş’ta AK Parti’den milletvekili olmak için o dönem Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa etmişti. Ve girdiği milletvekilliği seçimlerinde seçilerek meclise girmişti. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyon Başkanlığını 2 dönem sürdüren Celalettin Güvenç, en son 14 Mayıs 2023 Genel seçimlerinde aday gösterilmemişti. 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için memleketi Kahramanmaraş’ta AK Parti’den büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı müracaatı yapmıştı.

CELALLETİN GÜVENÇ KİMDİR?

Tanal'ın FETÖ'cü Söylemine TBMM Başkanvekili Bozdağ'dan Sert Tepki Tanal'ın FETÖ'cü Söylemine TBMM Başkanvekili Bozdağ'dan Sert Tepki

Celalettin Güvenç, 1959'da Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi. Babasının ismi Halil İbrahim, Annesinin ismi Hürü'dür, İlk, orta, lise eğitimini Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek Lisansını Gazi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

1984'de İçişleri Bakanlığında Kaymakam Adayı olarak başladı. Zonguldak Devrek, Çorum Kargı Kaymakam Vekilliklerinde bulundu. Hatay Altınözü, Şırnak Beytüşşebap, Gümüşhane Kürtün Kaymakamlığından sonra 2 yıl süreyle Adıyaman Vali yardımcılığı görevini sürdürdü.
1990-1991 tarihleri arasında dil eğitimi için 1 yıl süreyle ABD'de bulundu.

1995'de İçişleri Bakanlığında Mülkiye Başmüfettişliğine atandı, 8 yıl bu görevi yaptıktan sonra 2002 yılında Bakan Danışmanlığı yaptı. 2003'de Denizcilik Müsteşar Yardımcılığı görevine başladı. 2004 yılında Erzurum Valiliği, 2008 yılında Manisa Valiliği ve 2011 yılında Şanlıurfa Valiliği görevlerine başlayarak, 10 yıl Valilik görevinde yer aldı.

30 Mart 2014 Seçimlerinde Şanlıurfa'nın İlk Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 01 Kasım 2015 seçimlerinde Memleketi Kahramanmaraş'tan Milletvekili oldu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanlığına seçildi.

1997-1998 tarihleri arasında Mahalli İdareler Dergisi yayın danışmanlığı yaptı, aynı dergide mesleki makaleleri yayınlandı. Celalettin Güvenç, evli ve iki çocuk babasıdır.
 

Editör: Urfadasin Haber