Şanlıurfa'dan Nevşehir, Niğde'ye patates toplamaya giden tarım işçileri için Hilvan'da patates  üretimi yeni iş kapısı olacağı gibi Şanlıurfa 2. Organize Sanayi Bölgesinde patates işleme tesisleri de yeni istihdam kapısı oldu.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde Mirzal Gıda Soğuk Hava Deposu, geçen yıldan buyana Sas Tarım İş Birliği ile Hilvan ve Adıyaman'da ekilen patateslerin numunelerini alıyor, işliyor ve soğutulduktan sonra cips olmak üzere Irak’a ihraç ediyor.

Fabrikada kullandıkları elektriği de çatıya kurdukları güneş enerjisinden karşıladıklarını söyleyen Mirzal Gıda’nın Müdürü Mahmut İzol geçen yıl Şanlıurfa’dan Irak’a yaklaşık 3 bin ton cipslik patates ihracı yaptıklarını bu yıl ise bu rakamın 8 bin tona ulaşmasını beklediklerini ifade etti. 

PATATESİN CİPS  YOLCULUĞU HİLVAN’DA BAŞLIYOR

Mahmut İzol, urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada  “Bu işi Urfa'da sadece biz yapıyoruz. Ama bizim depomuzun kapasitesi 2.000 ton olduğu için Urfa'daki diğer firmalardan da kiralama hizmeti alıyoruz. Yani soğuk hava depolarını kiralıyoruz. Biz de patatesi Urfa'dan Mersin’deki firmaya veriyoruz. O firmada bizden aldığı patatesi Irak’a ihraç ediyor. Hilvan da sadece yaklaşık 2 bin dönüm alanda patates üretildiğini biliyorum.  Ayrıca Adıyaman’dan da alıyoruz. Patatesin cips yolculuğu buradan başlamış oluyor.” dedi.

GAP'TA ÜRÜN DESENİN DEĞİŞMESİNDE MESAFE ALAINMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİŞME 

Fabrikalarında hem istihdama katkı sunduklarını hem de GAP’ta ürün desenine geçişe katma değer sağladıklarını dile getiren Mahmut İzol, ayrıca organik nar üretici olduğunu vurguladı. 

ORGANİK NAR DA REVAÇTA

Şanlıurfa’da Bazı Kebapçılar Euro’ya Geçti Şanlıurfa’da Bazı Kebapçılar Euro’ya Geçti

18 bin adet organik nar ağacının bulunduğunu dile getiren Mahmut İzol, "Narların meyve suluklarını Erzincan Tunay Gıda'ya satıp sağlam olanlarını fabrikamızda işleyip soğutup ihracata gönderiyoruz. Yani sadece narı tarlada satmıyoruz. Soğuk hava depomuza getirip işleyip ihracatını yapıyoruz" ifadelerini kullandı.