Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü, yolsuzluk iddialarıyla çalkalanırken olay sonunda patlak verdi ve bakanlık soruşturma başlattığını açıkladı.

Gözden kaçırmayın

Şanlıurfalı Çiftçiler DSİ’yi Bastı! Şanlıurfalı Çiftçiler DSİ’yi Bastı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in talimatıyla İŞKUR İl Müdürü ve İŞKUR İl Müdür Yardımcısı görevden alındı. Hayali kurslarla devletin zarara uğratıldığı iddia ediliyor. SGK müfettişlerinin ‘sahte istihdamları’ tespit ettiği, İŞKUR yönetiminin gereğini yapmadığı, yanlışın devam ettirildiği öne sürülüyor.

İŞKUR Genel Müdürlüğü’nde raporların bulunduğu, aylardır bu usulsüzlüğün bilindiği, kimsenin harekete geçmediği ileri sürülüyor. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sosyal medya hesabından çağrıda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Mahmut Tanal;

 “Vakit kaybetmeksiniz Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü’ne müfettiş gönderin. Müfettişler her şeyi didik didik incelesin. Ucu hangi bürokrata, hangi milletvekiline, hangi siyasetçiye, hangi şahsa, hangi firmaya dokunursa dokunsun, kararlılıkla sonuna kadar gidilmelidir. Bu konuda kamuoyunu da bilgilendirin. 

Hemen Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunun. Delillerin karartılmasına göz yummayın. Şüphelilerin mal varlıkları araştırılsın. Açlığa mahkûm edilen, iş bulamayan vatandaşlarımız, Şanlıurfalı gençlerimiz için bu meselenin takipçisi olacağız."  İfadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan iddiaya ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlık, İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürü ve İl Müdür Yardımcısı'nın 1 Nisan 2022 tarihinde görevden alındığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bugün bazı basın ve yayın kuruluşlarında yer alan ‘Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü’ ile ilgili haberler ve Bakanlığımızca yürütülen bir soruşturma konusuna ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Konu hakkında Bakanlığımızca Kasım 2021 tarihinde soruşturma başlatılmış olup, çalışmalar tüm boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde ve hassasiyetle yürütülmüştür. Kasım ayından itibaren yapılan soruşturmalar sonucu söz konusu İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürü ve İl Müdür Yardımcısı zaten 1 Nisan 2022 tarihinde görevden alınmıştır."